Türkiye alev alev! Yangın fırtınası Kütahya, Alanya, Didim ve Bodrum’a da sıçradı

Türkiye’nin dört bir yanında peş peşe yangın haberleri geliyor... Kütahya'nın Emet, Muğla'nın Bodrum ile Köyceğiz, Aydın'ın Didim ve Antalya'nın Alanya ilçelerinde de orman yangınları çıktı. Ekipler bölgeye sevk edildi. Didim ve Alanya'daki yangınlar kontrol altına alınırken, diğer bölgelerde çalışmalar sürüyor.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye alev alev! Yangın fırtınası Kütahya, Alanya, Didim ve Bodrum’a da sıçradı

Dün Antalya, Osmaniye, Mersin ve Adana derken bugün de Türkiye’nin birçok kentinde orman yangını çıktı.

Kütahya’nın Emet ilçesinde orman yangını çıktı. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen ekipler, yangına müdahale ediyor.

 

BODRUM

Muğla’da Marmaris, Bodrum, Köyceğiz ve Dalaman’da aynı anda başlayan orman yangınlarını söndürmek için ekiplerin çalışmaları devam ediyor. Bodrum Meşelik Mahallesi Pina Yarımadası Bodrum-Milas yolu üzerindeki ormanlık alanda çıkan yangın sonucu Bodrum semaları dumanla kaplandı.

Söndürme ekiplerinin yanı sıra vatandaşlar da söndürme çalışmalarına destek veriyor. Havanın aşırı sıcak ve nemin de oldukça düşük olmasından dolayı alevlerle mücadele güçleşiyor.

OTELLER TAHLİYE EDİLİYOR

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Güvercinlik Köyü yakınlarındaki Kuyucak Mevkii'ndeki asırlık çam açlarının bulunduğu ormanlık alanda saat 14:45 sıralarında başlayan orman yangınının şiddetli rüzgarın etkisi ile hızla büyüdüğü belirtildi. Bölgeye sevk edilen ekipler, yangına müdahale ederken, alevler Titanic adlı otele de sıçradı. Müşteriler olası bir tehlikeye karşı otellerden teknelerle denizden tahliye edildi.

Bodrum’da yangının sıçradığı Titanic Otel daha önce yanan bir ormanlık arazi üzerine inşa edilmişti.

Bodrum’daki yangından alevlere 8 arazöz ve 6 itfaiye aracı ve 40 orman işçisi ile müdahale edildi. İş makineleri ile da ormanlık alanda yol açma çalışmaları sürüyor.

Jandarma ekipleri, sahildeki tatilcileri tedbir amacıyla bölgeden uzaklaştırdı. Bazı tekne sahipleri, karadan ulaşımın zor olduğu bölgedeki otellerde kalan turistlerin tahliyesi için destek verdi.

Alanya ve Manavgat’ın kuzey komşusu olan Gündoğmuş ilçesinde de orman yangını başladı. Ortakonuş Mahallesi’nde başlayan orman yangınına orman ve itfaiye ekipleri müdahale için yönlendirildi.

 

DİDİM VE ALANYA’DAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Didim ilçesi Efeler Mahallesi Mesut tatil sitesi ile İmbat siteleri arasındaki makilik ve zeytinlik alanda çıkan yangın kontrol altına alandı. Rüzgarında etkisiyle hızla yayılan yangına Aydın Büyükşehir Belediyesi Didim İtfaiye Amirliği ve Orman Genel Müdürlüğü ekiplerince havadan ve karadan müdahale edilerek kontrol altına alındı.

Yangında 150 hektarlık makilik alan küle döndü. Söndürme çalışmalarını Didim Kaymakamı Halil Avşar, Didim Belediye Başkanı A.Deniz Atabay, Didim Emniyet Müdürü Yunus Dinç yakından takip etti.

Alanya’nın Yeniköy Mahallesi’nde çıkan orman yangını, kısmen kontrol altına alınırken, 4 hektar alan zarar gördü. Yangına 5 arazöz, 2 helikopter, çok sayıda personel ve köylüler ile müdahale edildi.

KÖYCEĞİZ’DE YANGIN ÇIKTI

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki makilik alanda yangın çıktı. Sarp bölgedeki yangına 1 helikopter ve 2 arazöz ile müdahale ediliyor.

Köyceğiz’in Çakmaktepe mevkisindeki makilik alanda, saat 13.30 sıralarında yangın başladı. Söndürme helikopterlerinin Marmaris’teki orman yangını bölgesinde olması nedeniyle ilk müdahale 2 arazöz ile yapıldı.

Sarp arazideki yangın alanına yaklaşık 1 saat sonra helikopterin gelmesiyle söndürme çalışmaları sürdü. Yangının çıkış nedeni araştırılırken, alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin