Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone'den son dakika açıklaması. Operatörlerden deprem bölgesi için açıklama geldi: Acil durum dışında haberleşmek için mesajı tercih edin

Depremin etkilediği 10 ilde yaşanan iletişim sıkıntısı hakkında ortak açıklama yapan GSM operatörleri, acil durumlar dışında arama yerine SMS ve internet tabanlı mesajlaşma ile iletişim kurulması çağrısında bulundu. Bölgede oluşan hasarları gidermek için çalışmaların sürdüğünü açıklayan Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone, iletişimin büyük ölçüde mobil altyapı üzerinden yapıldığını belirtti. Operatörler borç nedeniyle kapalı olan hatların açıldığını hatırlattı.

Google Haberlere Abone ol
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone'den son dakika açıklaması. Operatörlerden deprem bölgesi için açıklama geldi: Acil durum dışında haberleşmek için mesajı tercih edin

Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD), Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen deprem bölgesinde iletişim ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için vatandaşların yanında olduğunu duyurdu.

Dernekten yapılan açıklamada, Türkiye'yi derin üzüntüye boğan Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler sebebiyle enerji hatlarında ve baz istasyonlarında oluşan hasarın iletişim süreçlerini etkilediği belirtildi.

Güvenlik tedbirleri kapsamında ve enerji hatlarında oluşan hasar nedeniyle dağıtım şirketlerince bölgeye elektrik verilememesi sebebiyle iletişim için gerekli enerjinin jeneratörlerle sağlandığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Üye operatörlerimiz Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone iletişimin sürmesi adına tüm ekipleriyle, AFAD ve ilgili bakanlıklarımızla koordineli bir şekilde deprem bölgesinde saha çalışmalarını sürdürmektedir. Enerji iletimi konusundaki onarım çalışmaları devam ederken, bölgeye sevk edilen mobil baz istasyonlarıyla iletişim sağlanmaktadır. Depremden etkilenen ve hasar gören baz istasyonlarının onarımına ise devam edilmektedir.

Depremden etkilenen tüm illerde alınan önlemler ve aksiyonlarla bölgede sabit ve mobil altyapılar üzerinden iletişim sağlanmaya devam edilmektedir. İlave olarak, tüm kullanıcılara ses/data paketleri tanımlanmakta, borçlu hatlar yeniden kullanıma açılmakta, tüm Wi-Fi internet noktaları ve ankesörlü telefonlar ücretsiz kullanılabilmekte, taşınabilir şarj cihazı (powerbank) desteği de bulunmaktadır. Deprem bölgesinde iletişim ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için vatandaşlarımızın yanındayız."

ARAMA DEĞİL, MESAJ İLE İLETİŞİM KURUN

Açıklamada, operatörlerin tüm ekipleriyle bölgede yardım koordinasyon sürecine aktif olarak katılım sağladığı bildirilerek, deprem bölgesinde iletişimin sağlıklı şekilde devam edebilmesi için, "Yüksek trafik oluşumunu engellemek için telefonlar sadece acil aramalar için kullanılmalıdır. Haberleşmeler kısa mesaj servisi (SMS) ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapılmalıdır." çağrısında bulunuldu.

 

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin