'TRT Français' dijital haber platformunun tanıtımı gerçekleştirildi

Tarafsız, bağımsız ve etkin habercilik anlayışı ile nisan ayında yayın hayatına başlayan TRT Français adlı yeni dijital haber platformunun tanıtımı gerçekleştirildi. Siyaset, ekonomi, kültür, yaşama dair haber ve içerikler yayınlayan dijital haber platformu, dünya çapında Fransızca konuşulan 28 ülkeye yayılmış geniş bir takipçi kitlesine ulaşmayı hedefliyor.

Google Haberlere Abone ol
'TRT Français' dijital haber platformunun tanıtımı gerçekleştirildi

Yayın yaptığı dil sayısını artırmanın yanı sıra farklı ülkelerde etkin bir haberciliği hedefleyen TRT, yabancı dillerdeki yayınlarını artırmaya ve güçlendirmeye devam ediyor.

TRT Français dijital haber platformunun tanıtımı TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’nın ev sahipliğinde, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TRT Yönetimi, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, üst düzey yabancı misyon temsilcileri ve basın mensuplarının katılımıyla Ankara Atakule’de gerçekleştirildi.

TRT World, TRT Arapça, TRT TRT Russian ve TRT Deutsch’dan sonra kurulan yeni dijital haber platformu TRT Français’in misyonu ve vizyonunun tanıtıldığı etkinlikte, yeni platformun TRT’nin küresel çapta genişleme planının bir parçası olduğu vurgusu yapıldı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: TRT'nin bugünkü girişimi, bu uluslararası hegemonyaya bir itirazdır

Tanıtımda konuşan ve TRT Français’in Frankafon dünyaya Türkiye’nin sesini duyuracağını belirten İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Bugün uluslararası alanda bir avuç medya şirketinin tahakkümüyle, hegemonyasıyla karşı karşıyayız. Bu medya şirketleri bu tahakküme rağmen, hakikatin sesi, gerçeğin aynası olmak gibi bir işlevi üstlenmiyorlar. Onun yerine küresel sömürü düzenini, küresel zulüm düzenini yansıtmaya, bu düzenin çıkarları doğrultusunda yayın yapmaya devam ediyorlar. TRT'nin bugünkü girişimi, bu uluslararası hegemonyaya bir itirazdır, bir çıkıştır, bir alternatif oluşturma çabasıdır, TRT World ve TRT'nin diğer uluslararası kanallarında olduğu gibi. Bu itirazı önemsemeliyiz. Bu itiraz, Türkiye'nin küresel adaletsizliğe itirazının bir yansımasıdır.”

TRT’nin son 20 yılda büyük atılımlar gösterdiğine vurgu yapan ve TRT'nin yaptığı "Fabrika" belgeselinde Fransız Çimento Şirketi Lafarge'ın Suriye'de terör örgütlerine verdiği desteğin ortaya konduğunu hatırlatan Altun, sistematik dezenformasyonun kontrolsüzce artmasının ancak dijital alanda kamu yayıncılığı gibi disiplinli, kurumsal tecrübelerin artmasıyla engellenebileceğini kaydetti ve TRT Français’in hem insanlık hem Avrupa hem de Türkiye için hayırlı olmasını diledi.

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı: İslam ve yabancı karşıtlığına karşı farkındalığın artmasına katkı sağlayacağız

Tanıtımda TRT Français’in misyonu ve vizyonunu katılımcılarla paylaşan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, “TRT Fransızcanın en temel misyonlarından biri, Fransa başta olmak üzere Fransızca konuşulan ülkelerin siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel konularını ve Afrika kıtasındaki gündemlerini, TRT’nin insanı merkeze alan yayıncılık anlayışıyla kitlelerin dikkatine sunmaktır. Dünya genelinde 300 milyonun üzerinde kişinin konuştuğu bu dilde özgün yayın yapmak, çeşitlilik ve derinlik ilkeleri çerçevesinde insanlara yeni düşünceler ve kapılar aralanması anlamına geliyor. Olayların yalnızca bugününe değil, geçmişine ve olası geleceğine işaret etmek farkındalık ve bilinç oluşumuna önemli bir katkı sağlıyor.”

TRT Français’in tüm dünyada hızla artan İslam ve yabancı karşıtlığı ile de mücadele etmeyi hedeflediğini belirten Sobacı, Bununla birlikte, TRT Fransızcanın uluslararası yayın ağımıza katılmasıyla, özellikle Avrupa başta olmak üzere neredeyse tüm dünyada yükselen İslam ve yabancı karşıtlığına karşı farkındalığın artmasına katkı sağlayacağız. Türkiye’nin küresel insani politikalarının ve uygulamalarının anlaşılmasında önemli bir rol üstleneceğiz. Kültür, sanat, spor ve tarih alanındaki zenginliğimizi daha çok insana ulaştıracağız. Bunu, üretkenliği teşvik etmek, karşılıklı anlayışa zemin hazırlamak ve kültürel çeşitliliğe aracı olmak için yapacağız.”

Dezenformasyonla mücadele

World, TRT Arapça, TRT TRT Russian ve TRT Deutsch’dan sonra şimdi de TRT Français’ın hayatına başlamasıyla TRT, dünya çapında etkin bir marka olma yolunda güçlü adımlar atmaya devam ediyor. TRT Français, kaliteli ve özgün habercilik anlayışıyla 7/24 dijital gazetecilik hizmeti sunmaya başladı. Platform, son dakika haberlerinden fikir yazılarına, röportajlardan videolara kadar yayınlanan içerikle tüm dünyada Fransızca konuşan takipçilerini hızlı, doğru ve şeffaf gazetecilik ile tanıştırmayı amaçlıyor.

Haberleşme araçları artıp bilgi her gün daha kolay erişilebilir hale gelirken, yanıltıcı ve taraflı haberler de hiç olmadığı kadar artış gösteriyor. Özellikle yurt dışında Türkiye’ye karşı yürütülen dezenformasyon ve karalama faaliyetlerine karşı, doğru, güvenilir, sağlam bilgi kaynaklarına her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuluyor. Yayına geçeli kısa bir süre olmasına rağmen önemli bir takipçi kitlesi kazanan ve çalışmaları takdirle karşılanan TRT Français’in bu ihtiyacı gidermek noktasında sağlam bir adım attığı görülüyor.

 

Etiketler TRT TRT Français
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin