Trafik sigortası ve DASK primleri ertelendi, BES'te katkı payı artırıldı! SEDDK deprem sonrası tedbirleri açıkladı

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SEDDK) 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerin ardından atılan adımları açıkladı. Buna göre, trafik sigortası ve DASK prim ödemeleri 8 Mayıs'a ertelendi. DASK poliçeleri uzatıldı, Sigortacılık sınavları ertelendi.

Google Haberlere Abone ol
Trafik sigortası ve DASK primleri ertelendi, BES'te katkı payı artırıldı! SEDDK deprem sonrası tedbirleri açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SEDDK),  Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin ardından attığı adımlar hakkında bilgi verdi.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki (BES) devlet katkısı portföyündeki fonların hisse senedi payının yüzde 10'dan yüzde 30'a çıkarılmasına, tek hisseye yatırım tavanının yüzde 1'den yüzde 5'e yükseltilmesine ve devlet tahviline yatırım payının yüzde 70'ten yüzde 50'ye indirilmesine karar verildiği belirtildi.

SEDDK tarafından, sigorta acentelerinin, brokerlerinin ve eksperlerinin bölgede hasar bildirimlerini kesintisiz sürdürmesi için Türkiye genelinde "statik IP" zorunluluğunun askıya alındığı aktarılan paylaşımda, Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilen illerde trafik sigortası poliçelerinin zamanında yenilenememesi nedeniyle ilave prim (sürprim) istenmeyeceği ifade edildi.

11 İLDE PRİM ÖDEMELERİ 8 MAYIS'TA BAŞLAYACAK

Paylaşımda, OHAL ilan edilen illerde zorunlu trafik sigortası ve zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçelerinde prim ödemelerinde tahsilatları en erken 8 Mayıs'ta başlamak üzere en az 6 taksit yapılması zorunluluğunun getirildiği belirtilerek, şu bilgilere yer verildi:

"OHAL ilan edilen illerde DASK poliçelerinin, ağır hasar durumu hariç olmak üzere, otomatik olarak yenilenmesi sağlandı. DASK ve TARSİM poliçeleri hariç olmak üzere bireysel sigortalara ve zorunlu sigortalara ilişkin yenilenemeyen poliçelerin tahsilatı ve teminatı 8 Mayıs'a kadar uzatıldı. Kredi bağlantılı sigortalar hariç yeni poliçelerde tahsilat yapılamaması durumunda, prim tahsilatı en erken 8 Mayıs'a ötelendi. Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından sigorta hasar ihbar hatlarının yanı sıra 'IVR düzenlemesi' ile tekil bir iletişim numarası belirlenmiş, internet sitesinde güncellenmiştir. Sigorta Tahkim Komisyonu nezdinde görülen uyuşmazlıklarda belirli bir süre içinde tamamlanması gereken işlemler kapsamında hakların haleldar olmaması için gerekli hassasiyetin gösterilmesi talimatı verilmiştir."

SEGEM SINAVLARI 8 MAYIS SONRASINA ERTELENDİ

Bazı Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) sınavlarının 8 Mayıs sonrasına ertelenmesinin sağlandığı belirtilen paylaşımda, DASK, web ve e-Devlet üzerinden alınan hasar ihbar yollarına ilave olarak AloDask 125 Afet Çağrı merkezi üzerinden 7/24 hizmete başlandığı aktarıldı.

TOBB'un Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (SEİK) ile koordineli olarak eksper görevlendirmelerine başladığı ifade edilen paylaşımda, şu ifadeler kullanıldı:

"Kesintisiz hizmet için Mobil Deprem TIR'ı bölgeye sevk edildi. Diğer mobil ofislerin de deprem bölgesinde faaliyete geçmesi sağlanacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yaptığı yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina hasar tespitleri DASK tarafından da kullanılmaya başlanılarak yıkık binalar için ivedilikle tazminat süreçleri başlatılıp 24 saat içinde ilk hasar tazminat ödemesi yapıldı."

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin