Tiyatronun acı kaybı

Devlet Tiyatroları emekli oyuncusu Handan Ertuğrul hayatını kaybetti. 94 yaşında hayata veda eden Handan Ertuğrul'un cenazesi 2 Nisan Cuma günü Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

Google Haberlere Abone ol
Tiyatronun acı kaybı

Devlet Tiyatroları emekli oyuncusu Handan Ertuğrul 94 yaşında hayatını kaybetti.

Handan Ertuğrul, Devlet Tiyatroları'nın ilk Genel Müdürü Muhsin Ertuğrul'un eşiydi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Handan Ertuğrul'un vefatı dolayısıyla yaptığı açıklamada "Emekli oyuncumuz, Türk tiyatrosunun değerli ismi, DT'nin ilk Genel Müdürü Sn. Muhsin Ertuğrul'un eşi Handan Ertuğrul'un vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Kıymetli sanatçımıza Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum" dedi.

Handan Ertuğrul'un cenazesi 2 Nisan Cuma günü Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlenecek törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

HANDAN ERTUĞRUL KİMDİR?

1927 yılında İstanbul Fatih'te doğan sanatçı ortaokula giderken Ankara Radyosu tiyatro kolunda çalışmış, 1942'de Ankara Devlet Konservatuvarına girmiş, tiyatro ve opera bölümünü 1948'de bitirmiştir. 1949 yılında Devlet Tiyatrolarında stajyer olarak göreve başlamıştır.

1950 yılında sanatçı kadrosu alan Ertuğrul, 1992 yılında yaş haddinden emekli olmuştur. Operada Mozart'ın Figaro'nun Düğünü'nde Barbarina rolünü oynayan sanatçı, birçok müzikalde de önemli rollerde kendini göstermiştir.

Türk tiyatrosunun başarılı oyuncularından biri olan Handan Ertuğrul, Goethe, İbsen, Montherland, Thornton Wilder gibi yazarların yapıtlarını canlandırmıştır. Sesi ve oyunculuk gücüyle sahneye egemen olan sanatçı, altmışlı yıllarda Muhsin Ertuğrul ile evlenmiştir.

Handan Ertuğrul Faust, Köşebaşı, Çığ, Fatih, Çayhane, Genç Osman, Üçüncü Selim, Misafir, Cengiz Han'ın Bisikleti, Hizmetçiler, Kördüğüm, Andorra, Martı, Üç Kuruşluk Opera gibi oyunlarda rol almıştı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin