Telenovela'nın yeni temsilcisi: Türk dizileri

Latin Amerika'da pembe dizisinin annesi olarak bilinen Delia Fiallo, 29 Haziran 2021'de hayatını kaybetmişti. Sina Koloğlu, Fiallo’nun son verdiği röportajlarından birinde, Türk dizilerini ‘telenovela’nın yeni varisi olarak ilan ettiğini köşesine taşıdı.

Google Haberlere Abone ol
Telenovela'nın yeni temsilcisi: Türk dizileri

Milliyet yazarı Sina Koloğlu, Latin Amerika'da pembe dizilerin annesi olarak bilinen Delia Fiallo'nun vefatından önce verdiği bir röportajı köşesine taşıdı.

Sina KOLOĞLU / MİLLİYET

TELENOVELA’NIN YENİ TEMSİLCİSİ; TÜRK DİZİLERİ

Telenovela’nın annesi’ olarak bilinen Deila Fiallo, 96 yaşında vefat etti. 1967’de ‘Lucecita’ ile telenovela olayı başlamıştır. ‘El Pais’ gazetesinde bir yorum çıktı. “Pembe dizilerin yaratıcısı öldü, onun türünü İspanya’da Türk heyecanı devam ettiriyor” özetle böyleydi. Fiallo’nun kendisiyle  El Mundo gazetesinde yapılan son söyleşilerden birinde (Eylül 2020) Türk dizileriyle ilgili görüşleri de yer alıyor. Türk dizilerini ‘telenovela’nın yeni varisi olarak bizzat ilan ediyor.

Telenovela’yı devam ettiriyor

“Bizim alışık olduğumuz geleneksel dizilerimize benzediği için kabul gördü. Tarzı muhafaza ediyorlar” demiş Fiallo Türk dizileri için. Kendisi, ‘aksiyonun, eş cinselliğin, uyuşturucunun ve feminizmin’ bulunduğu yeni yapımları kabul etmiyor. “Duygusallık unutuldu” diyor. Fiallo Türk dizilerinin ‘telenovela’nın köklerine sadık kaldığını şöyle anlatmış söyleşide; “Meksika’da başlayan, Venezuela’da örnekleriyle duygusal anlamda daha içgüdüsel hale gelen anlayışın devamı.” Tartışmaya açık tabii ki. Ama bu işin kaynağında, gelen bu görüş de bizim dizilerin nasıl bir rol üstlendiklerini bir yerde anlatmış oluyor. Hemen söyleyeyim benim ‘telenovela’yla işim olmaz. Burada yaptığım bir durum saptamasıdır.

Yazının devamını okumak için TIKLAYIN

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin