Tarım Bakanı'ndan büyük müjde geldi: Hayvansal üretim yapan küçük işletmelere destek süreci yolda.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, hayvancılıkta uğraşan çiftçilere müjdeli haberi verdi. İşte konuya ilişkin merak edilen tüm detaylar...

Google Haberlere Abone ol
Tarım Bakanı'ndan büyük müjde geldi: Hayvansal üretim yapan küçük işletmelere destek süreci yolda.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, hayvansal tarımla uğraşan vatandaşlara müjdeli haberi verdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklama doğrultusunda "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 2022-2023 Başvuru Dönemi Uygulama Esasları" detaylıca yayımlandı.

Hayvancılığın kalkınması ve küçük aile işletmelerinin süreçlerden çok daha karlı çıkabilmesi adına çeşitli düzenlemelerin yapıldığına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yapılan programda büyükbaşta 5-50, küçükbaşta 50-300 baş hayvan varlığına sahip işletmelerin ahır ve ağıl kapasite artırımıyla alakalı çeşitli yeniliklerin yapılacağını açıkladı.

Kirişci'nin açıklamaları durumunda hayvancılığa destek şu şekilde gerçekleşecek. Yem hazırlama makinesi, gübre sıyırıcı, süt sağım makinesi, süt soğutma tankı, hayvan kaşıma fırçası, suluk, iklimlendirme ve havalandırma sistemleri ile yaylacı ve göçerler için 5 kilovata kadar elektrik üretim sistemleri alımlarına yüzde 50 hibe desteği sağlanacak.

"Küçük aile işletmelerinin korunmasına öncelik veriyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, küçük aile işletmelerinin korunması, rekabet gücünün artırılması ve iktisadi üretim yapmalarına imkan sağlayacak politikaların geliştirilmesine öncelik verdiklerini belirtti.

"Genç Çiftçilerin Desteklenmesi", "Uzman Eller" gibi birçok projeyle küçük aile işletmelerini desteklediklerini vurgulayan Kirişci, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki mevcut işletmelerin büyük çoğunluğu da 'geçimlik' ve 'yarı geçimlik' aile işletmelerinden oluşmaktadır. Ülkemizde aile çiftliklerinin genele oranı da yüzde 90 civarındadır. Kırsal alanda gelir sağlamayı amaçlayan aile işletmeleri, üretim girdilerini doğadan veya kendi arazilerinden temin etmektedir.

Tüketiminin bir kısmını ürünlerinden karşılayan küçük ölçekli aile işletmeleri, muhtemel krizlere ve piyasadaki olası fiyat dalgalanmalarına karşı daha dirençlidir. Bu işletmeler aynı zamanda, hayvansal üretim ve arzı açısından tampon vazifesi görmektedir.

Türkiye'nin, artan ürün ihtiyacını karşılamak üzere, ölçek ekonomisinden yararlanan ve düşük maliyetle üretim yapan büyük işletmelere ihtiyacı su götürmez bir gerçektir."

Kirişci, hayvancılık yapan küçük aile işletmelerini Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı'na almaktan büyük mutluluk duyduklarını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Küçük aile işletmelerine sağladığımız yeni desteklerle işletmelerin sürdürebilirliğinin sağlanması, altyapı ve ekipman eksikliği nedeniyle yaşanan kayıpların azaltılması, verimlilik ve kalitenin artırılması, üretimde yem maliyetlerinin düşürülmesi, üretici gelirlerinin artırılması, kırsaldan kente göçün azaltılması ve bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasını hedefliyoruz.

Bugün, daha fazla gıda üretmek, daha fazla istihdam oluşturmak ve doğal kaynaklarımızı korumak için sürdürülebilir bir tarıma ihtiyaç duyuyorsak çözümün merkezinde küçük aile işletmelerinin yattığı unutulmamalıdır.

Bunun bilincinde olarak politika üretmeye ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle bütün üreticilerimize işlerinde kolaylık, bol ve bereketli kazançlar diliyorum."

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin