Tam da koronavirüs gündemdeyken Fransa'dan yarasa açıklaması: Doğadaki yarasalarda koronavirüse benzer virüsler keşfedildi

Son bir buçuk yılda hayatımızı derinden etkileyen yeni tip koronavirüs salgını hakkında birçok bilgiye ulaşılırken, çıkış noktası hakkında halen soru işaretleri bulunuyor. Bilim insanları SARS-CoV-2 virüsünün doğal olduğu konusunda hemfikir ancak virüsün insanlara yayılması yarasadan mı, yoksa Çin'deki bir laboratuvardan mı henüz kesin olarak bilinmiyor. Bu sorunun cevabını arayan Fransız bilim insanları önemli bir keşifte bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Tam da koronavirüs gündemdeyken Fransa'dan yarasa açıklaması: Doğadaki yarasalarda koronavirüse benzer virüsler keşfedildi

euronews'in haberine göre, Pasteur Enstitüsü'nden araştırmacılar, Laos'taki mağaralarda yaşayan 645 yarasayı inceledi, 3 yarasada koronavirüs tespit edildi, birinde de Covid-19'a sebep olan SARS-CoV-2'ye çok yakın bir virüs tespit edildi. Yani dünyayı tamamen etkisi altına alan bu virüs doğadaki yarasalarda bulunuyor.

Doğrulama sürecinde olan sonuçlar yayımlanmak üzere Nature dergisine gönderildi.

Pasteur Enstitü'deki patojen keşif laboratuvarı başkanı Pr.Marc Eloit konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu virüsler Sars-Cov2 gibi insan hücrelerini enfekte edebilir. SARS-CoV-2'ye yakın bu üç koronavirüs, Spike proteini üzerinde bulunan ve insan hücrelerine bağlanmayı mümkün kılan RBD adlı bir alana sahip. Bu alandaki önemli 17 amino asitten SARS-CoV-2'den farklı sadece bir veya iki tane var" diye konuştu.

Bu koronavirüslerin genomunu belirledikten sonra araştırmacılar, SARS-CoV-2'nin insanlara bulaşmasına izin veren RBD proteinini sentezledi. Araştırmacılar yaptıkları çalışmadan RBD proteinin insan hücrelerine bağlanabildiğini doğruladı.

Virüslerin insan hücrelerini enfekte edebilse de, bir insanı hasta edecek kadar güçlü olup olmadığı bilinmiyor. Bunu anlamak için araştırmacılar, farelere bu üç koronavirüsü bulaştırmayı ve onların nasıl tepki vereceğinin inceleyecek. (DHA)

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin