Taksim'deki hain bombalı saldırıda yeni gelişme. Emniyet'te bir kez daha sorgulandı, saldırının ayrıntıları ortaya çıktı. Ahlam Albashir'in bombayı İstanbul'a nasıl getirdiği belli oldu

İstanbul’u 13 Kasım 2022 günü kana bulayan Ahlam Albashir'in İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde bir kez daha sorgulandığı ortaya çıktı. İkinci sorgusunda çok önemli bilgiler veren Albashir'in İstanbul'a bombaları nasıl getirdiği ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Taksim'deki hain bombalı saldırıda yeni gelişme. Emniyet'te bir kez daha sorgulandı, saldırının ayrıntıları ortaya çıktı. Ahlam Albashir'in bombayı İstanbul'a nasıl getirdiği belli oldu

tv100'den Özkan Tamirak'ın haberine göre son bilgiler şöyle:

Bombacı ikinci kez sorgulandı; bakın ne bilgiler verdi?

İstanbul’u 13 Kasım günü kana bulayan Ahlam Albashir, ikinci kez emniyete getirildi ve sorgulandı. Çok önemli bilgiler verdi…

13 Kasım 2022 Pazar günü saat 16.20’de teröristler Beyoğlu’nda İstiklâl Caddesi’nde bomba patlatarak 6 kişinin yaşamını yitirmesine, 81 kişinin yaralanmasına neden oldu. İstanbul İstihbarat ve terör polisleri yüzlerce kameradan iz sürerek, teknik takip yaparak saldırının faili kadın terörist, Suriye uyruklu Ahlam Albashir'i ve destekçilerini 10 saat içerisinde yakalamayı başardı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada; “İstiklâl Caddesi'ndeki patlamadaki bomba yapımının sosyal medya üzerinden yaptırıldığını yani bir görüşme kanalı üzerinden canlı bir şekilde imal edildiğini burada size söyleyebilirim” demişti.

Bakan Soylu’nun dikkat çektiği bu konuyu araştırdım...

İKİNCİ KEZ EMNİYETTE

Ahlam Albashir sorgusunun ardından 18 Kasım’da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Albashir, geçtiğimiz günlerde yeniden İstanbul Emniyeti'ne getirilerek dört gün sorgulandı. Polis olayın hiçbir yönünün eksik kalmasını istemiyordu. Terörist kadın önemli ve yeni bilgiler daha verdi.

BOMBAYI VÜCUDUNDA GETİRDİ

Hain saldırı Münbiç’te planlanmıştı. Kardeşi terör örgütünün elinde olan Ahlam Albashir, özel olarak seçilmiş bir isimdi. PKK’lı Bilal Hassan ile birlikte İdlib’te bombayı aldılar. Patlayıcı Albashir’in vücuduna sarıldı. Kadın terörist İstanbul’a patlayıcılarla birlikte geldi.

Kobani’de bulunan örgüt yöneticilerinden Hacı kod adlı terörist Bilal Hassan ve Alham Albashir’i Esenler’deki tekstil atölyesine gönderdi. İkili burada sevgili kılığında çalışmaya başladı. Patlayıcıyı da Esenler’deki eve bıraktılar. Eylem talimatı gelince Hassan bombayı kurmaya başladı. Albashir de bombanın yapımını izledi. 

Ahlam Albashir bombayı bıraktıktan sonra bir taksiye bindi. Cebinde 1 lira dahi yoktu. Hacı kod adlı teröristi aradı. Ondan taksicisinin görüntüsü istendi. Hemen attı. Hacı, kendisini karşılayacak adamın da görüntüsünü kadına attı. Esenler’de planlanan noktaya gelen Ahmet Jarkas, taksicinin parasını ödeyerek kadın teröristi aldı. Örgüt her anının kayda alınmasını istiyordu. Jarkas, Albashir’in telefonunu kırdığı anları da Kobani’ye görüntülü olarak seyrettirdi.

AKTAŞ, TERÖRİST YAKALANANA KADAR ESENLER’DEN HİÇ AYRILMADI

Teröristler her detayı düşünmüştü. Bu yüzden yanlarında wifi cihazı taşıdılar. Tüm görüşmeler internet üzerinden yapılmıştı. Parçalanan telefon bir çöplüğe atılmıştı. Ama polisin de her detayı titizlikle çözeceklerinden haberleri yoktu.

İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, terör ve olay yeri inceleme üzerine eğitim almış, görev yapmış ve birçok olayı çözmüş deneyimli bir emniyet müdürü. Patlama bilgisi geldiği gibi olay yerine giden ilk isim. Binlerce polisin katıldığı operasyonları bire bir yönetti. Taa ki bombacı kadın yakalanana ve ona “yakaladık” bilgisi gelene kadar Esenler’den hiç ayrılmadı. Aktaş ve deneyimli ekibi 10 saatte bombacıyı yakalayarak bir nebze olsun içimizin soğumasına neden oldular. Kahraman polise bir İstanbullu olarak teşekkür borçluyuz... 

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin