Taksim İstiklal Caddesi'nde polisten giriş-çıkışlara kısıtlama... Metroya geçişlere izin verilmedi

Taksim'de İstiklal Caddesi kapatıldı. Metroyu kullanmak isteyen vatandaşlar Kabataş'a yönlendirildi. 1 Eylül Dünya Barış Günü için yapılmak istenen mitingin yasaklanmasını protesto etmek isteyenler Tünel'de toplandı. Polis, eylem yapmak isteyenlere müdahale etti.

Google Haberlere Abone ol
Taksim İstiklal Caddesi'nde polisten giriş-çıkışlara kısıtlama... Metroya geçişlere izin verilmedi

1 Eylül Dünya Barış Günü için yapılmak istenen mitingin yasaklanmasını protesto için Taksim Tünel'de bir araya gelen kitleye polis müdahale etti. Taksim'da İstiklal Caddesi kapatıldı. Metroyu kullanmak isteyen vatandaşlar Kabataş'a yönlendirildi.

Medyatava muhabiri Çağdaş Ulus şu bilgileri verdi:

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Bakırköy Pazar Alanı'nda gerçekleştirmeyi planladıkları “Barış Mitingi”nin yasaklanmasını protesto etmek için Taksim’de bulunan Tünel Meydanı’nda bir araya gelerek açıklama yapmak istedi. Açıklamadan saatler önce Taksim Tünel ve etrafında polisler önlem aldı, geliş gidişler sınırlandırıldı.

Tünel'de bir araya gelenlere basın açıklamasına izin verilmeyeceği anonsu yapan polis İstiklal Caddesi'nde ve Tünel'de çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. İstiklal Caddesi'nde toplanarak Tünel'e yürümek isteyen kitlenin önü de polis barikatlarıyla kesildi.

HDP Genel Merkezi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada "Yirmi Birinci yüzyılda, demokrasi çağında AKP'nin HDP korkusu! Barış mitinginin yasaklanmasına karşı gerçekleştirilecek olan basın açıklaması öncesi il binamız ablukaya alınarak, Eşbaşkanlarımız, MYK-PM üyelerimiz ve yöneticilerimizin çıkışına izin verilmiyor" denildi.

Engellemelerine rağmen İstanbul Barosu’nun bulunduğu sokakta bir araya gelen kitle, İstiklal Caddesi’ne çıkarak Tünel’e doğru yürüdü. “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı ile yürüyen kitlenin önü Tünel Meydanı’nda polisler tarafından kesildi. Polis kitleye müdahale etti.

Medyatava muhabiri Çağdaş Ulus HDP'lilerin eyleminden şu görüntüyü paylaştı:

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin