Susurluk'un gizli kalan sırlarını canlı yayında anlattı! Tarık Ümit neden öldürüldü? Uğur Dündar: Aklanan paraların paylaşımı nedeniyle çıkan ihtilaf yüzünden

tv100'ün ilgiyle takip edilen programı Haftanın Panoraması'nda Uğur Dündar, 1995 yılında öldürülen Tarık Ümit'le ilgili "Susurluk Çetesi’ne yakın bir kaynaktan edindiğim bilgiye göre..." diyerek çok önemli bilgiler paylaştı. "Aklanan paraların paylaşımı nedeniyle çıkan ihtilaf yüzünden katlediliyor" diyen Dündar, faili meçhul cinayetleri için de dikkat çeken bilgileri paylaştı.

Google Haberlere Abone ol
Susurluk'un gizli kalan sırlarını canlı yayında anlattı! Tarık Ümit neden öldürüldü? Uğur Dündar: Aklanan paraların paylaşımı nedeniyle çıkan ihtilaf yüzünden

Usta gazeteci duayen televizyoncu Uğur Dündar, Haftanın Panoraması programında Tarık Ümit'in 3 Mart 1995 tarihinde öldürülmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dündar "Tarihe not düşmek açısından bu programda paylaşmayı uygun gördüm" diyerek Ümit'in neden öldürüldüğünü anlattı. 

"2 YILDA 19 KİŞİ FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLERDE İNFAZ EDİLDİ"
Tansu Çiller başbakan olduktan sonra basın toplantısı yapıp ‘PKK’ya yardım eden 60 Kürt iş insanın listesi elimizde’ dedi. O sırada İçişleri Bakanı Nait Menteşe’ydi. Bu açıklamayı izleyen 2 yılda 19 kişi faili meçhul cinayetlerde infaz edildi. Mehmet Ağar bu açıklamadan 3 ay önce emniyet genel müdürü olmuştu. Menteşe’nin ardından Teoman Ünüsan, Ülkü Güney ve Mehmet Ağar İçişleri Bakanlığı yaptı. Ağar emniyet genel müdür olur olmaz özel hareket daire başkanlığını kurdu. Daha sonra başına İbrahim Şahin’i getirdi, Korkut Eken’i de eğitiminde görevlendirdi. Şahin, Susurluk skandalında çetenin başı olarak yargılanmıştı.

"7 POLİS VE 1 SİVİL KİŞİ TARAFINDAN ÇEVRİLİP KAÇIRILDILAR"
Faili meçhul infazlar başladıktan sonra 2 Haziran 1994’te HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın eşi Savaş Buldan, Hacı Karay, Adnan Yıldırım Yeşilköy’de bir gazinonun çıkışında 7 polis ve 1 sivil kişi tarafından çevrilip kaçırıldılar. Cesetleri 2 gün sonra Bolu’da bulundu. Kaçıranlardan sivil giysili olan Tarık Ümit’ti. Ümit, MİT muhbiriydi, daha sonra Ağar’la birlikte emniyet genel müdürlüğünde çalışmaya başladı. Bir iddiaya göre de yabancı bir istihbarat servisiyle de bağlantı kurmuştu.

 

"SAVAŞ BULDAN’IN ARABASINDA 300 BİN DOLARA YAKIN PARA VAR"
Savaş Buldan’ın ve arkadaşlarının öldürülmesinden 9 ay sonra Tarık Ümit, Bağdat Caddesi’ndeki bir pastaneden Ayhan Akcan ve Ziya Bandırmalıoğlu tarafından alındı ve arabası 4 gün sonra Silivri yakınlarında jandarma bölgesinde bulundu. Cesedi de bulunamadı. Susurluk Çetesi’ne yakın bir kaynaktan edindiğim bilgiye göre; Savaş Buldan’ın arabasında 300 bin dolara yakın para var. Tarık Ümit bu parayı alıyor ve listede adı geçip para alabildiği bazı kişileri ayırıyor. Bu arada Orta Asya’da uyuşturucudan kaynaklanan ve Kıbrıs’taki bir bankada aklanan paraların paylaşımı nedeniyle de çıkan ihtilaf yüzünden katlediliyor. Tarihe not düşmek açısından bu programda paylaşmayı uygun gördüm.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin