Suriyeliler Türkiye'den gönderiliyor mu? Dışişleri Bakanlığı'ndan kritik açıklama geldi. Suriye devletinden af adımı

Dışişleri Bakanlığından Suriyelilerin ülkelerine geri dönüşüyle ilgili açıklama geldi. Suriye devletinden de kritik bir adım geldi. Yapılan açıklamada, "Başta af kararnameleri olmak üzere kolaylıklar sağlamak devlet için bir öncelik" denildi. İzmir'de 3 Suriyeli yakılarak, Gaziantep'te de bir Suriyeli tekstil işçi vurularak öldürülmüştü.

Google Haberlere Abone ol
Suriyeliler Türkiye'den gönderiliyor mu? Dışişleri Bakanlığı'ndan kritik açıklama geldi. Suriye devletinden af adımı

Suriye krizine çözüm amaçlı oluşturulan Astana görüşmelerinin garantörleri Türkiye, Rusya ve İran heyetleri, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da 17. kez bir araya geldi. Görüşmelerin ardından yapılan açıklamalarda, Türkiye’de bulunan Suriyelilerin ülkelerine dönüşleri de gündeme geldi.

Türk Dışişleri Bakanlığı, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada Suriyeli mültecilerle ilgili olarak, "Suriyeli mültecilerin geri dönüşleri konusu da toplantıda ele alınmıştır. Taraflar, ülke içinde yerlerinden edilmişlerin ve mültecilerin onurlu, güvenli ve gönüllü şekilde ikamet ettikleri yerlere geri dönüşlerinin kolaylaştırılmasının önem ve önceliğinin altını çizmişlerdir" denildi.

SURİYELİ BAKAN: AF KARARNAMELERİ DAHİL HİÇBİR ÇABADAN KAÇINMAYACAK

Dışişlerinin açıklamasının ardından Suriyeli mültecilerin dönüşüyle ilgili Suriye’den de açıklama geldi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre; Suriye Yerel Yönetim ve Çevre Bakanı Hüseyin Mahluf, “Bu, yerinden edilmiş Suriyelilerin anavatana geri dönüşleri için uygun koşulların sağlanmasına yönelik ortak çabaların takibi çerçevesinde geliyor ve Suriye’ye uygulanan yasa dışı yaptırımlar da geri dönme çabalarını engelliyor” dedi.

Bakan Mahluf, yerinden edilen Suriyelilerin geri dönüşünün, devlet için bir öncelik olduğunu, geri dönüşleri için başta af kararnameleri olmak üzere kolaylıklar sağlamak ve durumlarını halletmek isteyenlere izin verilmesi için uzlaşma dosyasının tamamlanmasını takip etmek için hiçbir çabadan kaçınmayan devlet için bir öncelik olduğunu vurguladı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin