Suriye'de de etkili olan Kahramanmaraş merkezli depremler sağlık ve hijyen koşullarını kötüleştirdi. Yardım kuruluşları kolera salgını uyarısı yaptı

Hollandalı yardım kuruluşları, Kahramanmaraş merkezli depreminin etkilediği Suriye'nin kuzeyinde, giderek artan kolera vakaları nedeniyle büyük bir salgın tehlikesinin oluştuğu uyarısında bulundu. Bu uyarı, bölgedeki insanların sağlık ve hijyen koşullarının kötüleşmesiyle ilişkilendiriliyor.

Google Haberlere Abone ol
Suriye'de de etkili olan Kahramanmaraş merkezli depremler sağlık ve hijyen koşullarını kötüleştirdi. Yardım kuruluşları kolera salgını uyarısı yaptı

Dünya Doktorları Örgütü’nün Hollanda Direktörü Jasper Kuipers, bölgede son bir ayda en az 600 kolera vakasının tespit edildiğini ve iki kişinin de hastalık nedeniyle öldüğünü söyledi. Hollandalı yetkili, “Bu sadece buzdağının görünen kısmı” dedi.

Türkiye'de ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, deprem bölgesindeki salgın riskine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Şu an, bilimsel olarak salgın anlamına gelebilecek bir veri söz konusu değil" dedi.

Hollanda Kızılhaçı’na göre, kirli su kaynakları, bölgedeki insan sağlığı açısından büyük bir tehdit.

Dünya Doktorları Hollanda Temsilciliği’nden yapılan açıklamaya göre, geçen Ağustos ayında ortaya çıkan kolera salgının yaşandığı bölgede, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş depremi sonrası durum yeniden kötüleşti.

BBC'nin haberine göre Kuipers, depremlerin içme suyu kaynakları ve kanalizasyonlara büyük hasar verdiğini belirterek, Fırat Nehri’nin de oldukça kirli olduğuna işaret etti.

Hollandalı yetkili, bu nedenle son bir ay içinde 600 kolera enfeksiyonu saptandığını ve iki kişinin de bu yüzden hayatını kaybettiğini söyledi.

“Bu sadece buzdağının görünen kısmı” diyen Kuipers, muhtemelen bu sayının çok daha fazla olduğunu vurguladı.

Suriye’nin kuzeyinde geçen Ağustos ayında ortaya çıkan kolera salgınında, Ocak 2023'e kadar 14 binden fazla vaka ve 60 ölüm saptandı.

Kuipers’e göre, deprem salgın hastalıklara karşı aşılama çalışmalarını olumsuz etkiledi. Zaten yetersiz olan aşılama iyice durdu.

Halep ve İdlib’de 230 sağlık personeli ile dokuz kliniği bulunan Dünya Doktorları’na göre, depremden önce koleraya karşı nüfusun sadece yüzde 20’si aşılanabildi.

Örgüte göre, tedavi edilmeyen birinin koleradan kurtulma şansı yüzde 50 civarında.
Kuipers, özellikle çocuklar ve yaşlıların tehdit altında olduğunu vurguladı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin