Spacex'in 4 yolculu astronotsuz uzay yolculuğu başladı

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in ilk defa içinde astronot olmayan bir roketle 4 yolcu için dünya çevresinde planladığı 3 günlük seyahat başladı.

Google Haberlere Abone ol
Spacex'in 4 yolculu astronotsuz uzay yolculuğu başladı

Elon Musk'ın şirketi SpaceX'in 4 yolcuyu astronot olmayan bir roketle yörüngeye gönderdiği bildirildi.

 Milyarder iş adamı Jared Isaacman'ın yanı sıra Hayley Arceneaux (29), Sian Proctor (51) ve Chris Sembroski'nin (42) yer aldığı Dragon kapsülü ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatıldı. Fırlatma işlemi yerel saatle 20.03'te Falcon-9 roketi ile gerçekleştirildi. Kapsül yaklaşık 575 kilometre yüksekliğe çıktı.

''BİLİMSEL DENEYLER YAPACAKLAR''

'Inspiration4' adı verilen girişimi SpaceX'ten satın alan milyarder iş adamı Isaacman ve beraberindekilerin yolculuk boyunca bilimsel deneyler yapacağı kaydedildi. Kapsülün kontrolü otomatik olarak dünyadan sağlansa da beklenmedik bir duruma karşı amatör astronotlar uçuş öncesi yaklaşık 6 aylık bir eğitimden geçti.

3 GÜN BOYUNCA DÜNYANIN ÇEVRESİNDE TUR ATACAKLAR

3 günlük uzay seyahatleri boyunca yolcuların dünyanın çevresinde tur atması bekleniyor. Yolculuk SpaceX'in tamamı sivil bir ekiple dünyanın etrafında gerçekleştirileceği ilk sefer olması açısından önem taşıyor. Söz konusu yolculuk gerçekleştirileceği yükseklik bakımından da daha önceki uzay seyahatlerinden ayrılıyor.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin