Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na tepki: Hangi burgerciden aldığı garantiyle KHK'lılara peşin peşin söz veriyor? Altılı masa onları atıp yerine FETÖ'cü KHK'lıları mi alacak?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "KHK'lıların göreve geri dönüşünü sağlayacağına" yönelik sözlerine tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol
Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na tepki: Hangi burgerciden aldığı garantiyle KHK'lılara peşin peşin söz veriyor? Altılı masa onları atıp yerine FETÖ'cü KHK'lıları mi alacak?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, OHAL Komisyonu'na yapılan 126 bin başvurudan ret kararı verilen 108 bin kişinin yüzde 17'sinin darbe davalarından yargılandığını, yüzde 54'ü hakkında mahkumiyet kararı bulunduğunu, yüzde 35'inin de ByLock kullanıcısı olduğunu anlattı.

Buna rağmen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "KHK'lıların göreve geri dönüşünü sağlayacağına" yönelik sözlerine tepki gösteren Soylu, "Kemal Kılıçdaroğlu, FETÖ ve PKK terör örgütü iltisakı sebebiyle ihraç edilenlerin geri dönüşünü nasıl sağlayacak? Hangi burgerciden aldığı garantiyle KHK'lılara peşin peşin söz veriyor?" diye konuştu.

"ALTILI MASA ONLARI ATIP YERİNE FETÖ'CÜ KHK'LİLERİ Mİ ALACAK?"

Soylu, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlar da dahil şehit yakınlarını memur yaptıklarını anımsatarak, "Altılı masa onları atıp yerine FETÖ'cü KHK'liları mi alacak?" sorusunu sordu.

FETÖ ile PKK'nın dış bağlantılı 40-50 yıllık yapılar olduğunu belirten Soylu, "15 Temmuz'dan bugüne kadar FETÖ operasyonları kapsamında 102 bin kişi tutuklandı, 18 bin civarında kişiyse şu anda hala tutuklu." bilgisini paylaştı.

Bakan Soylu, uyuşturucudan terörle mücadeleye kadar her konuda devlet ve millete iftira atmanın gaflet ve dalalet olduğunu söyleyerek, "DEAŞ'a karşı içeride sadece bu yıl 1227, 2016'dan bugüne kadar da 8 bin 975 operasyon yapılmış, yine 2016'dan bugüne 6 bin 521 kişi tutuklanmıştır. Son 3 yılda toplam 25, bu yıl da 18 canlı bomba eylemi engellenmiştir." dedi.

"CHP'NİN FOTOĞRAF ÇEKTİRMEYİ VE ÇOK SEVDİĞİ PKK'DAN BAŞKA ÖRGÜTLERLE DE MÜCADELEDEYİZ"

Bu mücadele sonucu, Birleşmiş Milletler raporunda da yazdığı gibi, DEAŞ'ın Türkiye'de tutunamadığının altını çizen Soylu, şöyle devam etti:

"DEAŞ'ın 17 kişiyi öldüren bomba emirini Azez'de bir hafta önce yakaladık, şu anda sorguluyoruz. Yine, geçen aylarda ülkemizde, uluslararası raporlarda, örgütün lideri olarak görülen terörist Sumayday'ı yakaladık ve adalete teslim ettik. 2022 yılında toplam 1119 yabancı terörist savaşçı sınır dışı edilmiştir.

CHP'nin fotoğraf çektirmeyi ve hapishanede ziyaret etmeyi çok sevdiği PKK'dan başka bir diğer terör örgütü yapılanması olan başta DHKP/C olmak üzere sol terör örgütleriyle de mücadelemiz var. PKK'nın hinterlandındaki bu örgütlere yönelik bu yıl gerçekleştirilen 279 operasyonda 89 tutuklama yapıldı, hapishaneleri ziyaret edebilirsiniz. 17 terörist etkisiz hale getirildi, bunların da 15'i sağ ele geçirildi, 2'si teslim oldu. Ziyaret için yanlışlıkla mezarlığa gitmeyin diye bu detayı paylaştım."

"2022 YILININ İLK 10 AYINDA 23 BİN 419 NARKOTİK ŞÜPHELİSİ TUTUKLANDI"

Soylu, terörle mücadele operasyonlarına kesintisiz devam edildiğini vurgulayarak, 29 Ekim 2023'te dağlarda bir tek terörist kalmayacağını kaydetti.

Türkiye'nin uyuşturucuyla mücadelede en başarılı dönemini geçirdiğini belirten Soylu, "En İyi Narkotik Polisi Anne Projesi" kapsamında 1 milyon 168 bin anne ve anne adayına ulaşıldığını aktardı.

Soylu, narkotik birimlerine tek tuşla ihbar ulaştırılmasını sağlayan UYUMA uygulamasının şu ana kadar 551 bin kişi tarafından indirildiğini ve uygulama üzerinden 48 bin ihbarda bulunulduğunu dile getirdi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu ve uyuşturucuya bağlı suç gelirleri operasyonlarını gerçekleştirdiklerini ifade eden Soylu, "2022 yılının ilk 10 ayında 200 bin operasyonda 255 bin şüpheliye yasal işlem yapılmıştır; 23 bin 419 narkotik şüphelisi tutuklanmıştır. Uyuşturucu suçlarından hapishanelerde 2016'da 36 bin tutuklu vardı, bugün 119 bin 134." bilgisini verdi.

Soylu, aynı dönemde uyuşturucu kapsamındaki yıllık tutuklamaların ise 7 bin 816'dan 23 bin 419'a çıktığını söyleyerek, Türkiye'de 2017'de 941 olan madde bağlantılı ölümlerin doğrusal şekilde düşmeye başladığını ve 2021 itibarıyla bu sayının 270'e gerilediğini bildirdi.

Uyuşturucu ticareti suçuna ilk kez bulaşanların sayısının da 2019'dan itibaren yüzde 30,8 azalarak 18 bin 907'den 13 bine indiğini ifade eden Soylu, Türkiye'de 15-64 yaş arasında, hayatında en az bir kez madde kullanan kişilerin oranının yüzde 3,1 ile dünya ve Avrupa Birliğinin altında olduğunu aktardı.

"BU İFTİRANIN HESABI VERİLECEKTİR"

Soylu, seçim yaklaşırken bazı siyasilerin uyuşturucuyla mücadele konusundaki açıklamalarına dikkati çekerek, "Eğer samimi olsalardı, geç gelmiş de olsa bu çabayı takdirle karşılayabilirdik. Eğer bu mücadeleyi veren teşkilatlarımıza, Cumhurbaşkanımıza, polisimize, İçişleri Bakanlığına, jandarmamıza, sahil güvenliğimize, askerimize uyuşturucu suçuna ortaklık iftirası atılmamış olsaydı..." dedi.

Bakan Soylu, "Devlete 'uyuşturucu suçuna ortaklık' iftirasının her bir kuruşunu, bu aziz millete, siyasete ispat etmeyen namerttir ve müfteridir. Bu iftiranın hesabı verilecektir. Herkes eteğindeki taşları döksün, delillerini ortaya tek tek koysun konuşalım, hesaplaşalım." şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanlığının tüm kurumlarıyla düzensiz göçü yönetmeye çalıştığını belirten Soylu, Türkiye'de son 4 yıldır Suriyeli sayısının doğan çocuklara rağmen artmadığını söyledi.

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin