Sosyal medya istatistikleri şaşırttı!

Dijital dünyanın hayatımıza etkileri analiz edildi.

Google Haberlere Abone ol
Sosyal medya istatistikleri şaşırttı!

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, 12-13 Kasım tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, dijital dünyanın hayatımıza etkilerini analiz etti. Öztürkler, 'Dijital Dünya ile Dans Etmek' başlıklı konuşmasında mobil ile gelen dönüşümü Turkcell şebekesinden elde edilen verilere dayanarak açıkladı.'Dijital yerliler' olarak tabir edilen ve yeni teknolojilerin içine doğan kuşağın sosyal ağlar ile bağlantısına dikkat çeken Öztürkler, sözlerine şöyle devam etti:"14-25 yaş arası, en az 5 yıldır mobil cihaz kullanan, mobil teknolojilerle iç içe büyüyen bir nesil geliyor. Yaş ortalaması 30 olan Türkiye’de, ‘doğuştan dijital’ neslin nüfusu diğer ülkelere göre çok yüksek. Biz de Turkcell olarak ürün ve servislerimizden uygulamalar dünyamıza, pazarlamadan iletişime dek her alanda planlarımızı bu gerçeği göz önünde bulundurarak yapıyoruz. Dijital yerlileri en iyi anlayan şirket olma avantajımızı Turkcell’liler için değere dönüştürmeyi sürdüreceğiz."

   

Sadece akıllı telefonlar üzerinden kullanılan verinin dünya çapında son 3 yılda 5 kat arttığını belirten Öztürkler, sosyal medya kullanımına ilişkin çeşitli veriler paylaştı:Sosyal medyada zamanlama hayati öneme sahipSosyal medya kullanımı her geçen gün mobile kayıyor.

Her 10 gençten 9’u sosyal ağ kullanıcısı.

İnternette geçirilen zamanın %69’sini sosyal medyada harcıyoruz. 

Türkiye’de Facebook, Twitter, Youtube, Instagram en popüler sosyal ağlar.

Bu ağlarda en yoğun kullanım 22:00 ile 23:00 arasında. En az kullanım ise sabah 04:00-05:00 arasında.

Youtube ve Instagram’da hafta sonu geçirilen zaman diğer sosyal ağlardan daha yüksek.Sosyal medyada günlere göre çeşitlilikHafta sonu Youtube ve Instagram kullanımı artıyor (hafta içine göre %30) 

Hafta sonu dışarı çıkıp gezenler Instagramı daha çok kullanıyor, yediklerini-içtiklerini paylaşıyorlar. 


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin