#SONDAKİKA Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk'ün '5 General Niçin İstifa Etti' haberi MSB'yi kızdırdı. MSB'den gelen açıklamada "İki generalin emeklilik talebi kabul edildi" denildi

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk'ün '5 General Niçin İstifa Etti?' haberiyle ilgili açıklama yaptı. İstifanın sadece ikisini doğrulayan kaynaklar, iki generalin sağlık ve ailevi nedenlerle emeklilik talebinde bulunduğunu, talebin kabul edildiğini belirtti..

Google Haberlere Abone ol
#SONDAKİKA Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk'ün '5 General Niçin İstifa Etti' haberi MSB'yi kızdırdı. MSB'den gelen açıklamada "İki generalin emeklilik talebi kabul edildi" denildi

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, bazı basın yayın organlarında yer alan "5 general istifa etti" haberlerinin gerçeği yansıtmadığını, sadece iki generalin sağlık ve ailevi nedenlerle emeklilik talebinde bulunduğunu belirterek, söz konusu iddiayı "iyi niyetli olmayan, TSK'yı yıpratmaya yönelik algı oluşturma çabaları" olarak nitelendirdi.

Bakanlık kaynakları, son dönemde bazı basın yayın organlarında "emeklilik için talepte bulunan generaller" hakkında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

TSK'da görev yapan personelin emeklilik hakkını kazanmalarının ardından bu yönde talepte bulunmalarını doğal bir hak olarak değerlendiren kaynaklar, "Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nda yer alan düzenlemeler çerçevesinde, emeklilik hakkını kazanmaları kaydıyla, dileyen her TSK personeli görevini ifa sırasında kendi isteği ve iradesi ile ocak-şubat veya temmuz-ağustos aylarında emeklilik talebinde bulunabilmektedir." bilgisini paylaştı.

Bu kapsamda emeklilik dilekçesi alınması işlemlerinin 31 Ağustos 2021'de tamamlandığını belirten kaynaklar, şunları kaydetti:

"Sadece iki generalimiz sağlık ve ailevi nedenlerle emeklilik talebinde bulunmuş ve talepleri kabul edilmiştir. Söz konusu iki generalimizin emeklilik taleplerini olağan dışı bir işlem gibi göstererek TSK da sıkıntı varmış gibi vermek, sayılar ve isimler vererek olumsuz algı oluşturmaya çalışmak, iyi niyetle açıklanması mümkün olmayan, hem emeklilik talebinde bulunan personelimizin kişilik haklarına saygısızlık hem de TSK'yı yıpratmaya yönelik algı oluşturma çabaları olarak değerlendirilmektedir. Asılsız haberlerle hakları ihlal edilen personelimizin gerçeği yansıtmayan haber veya yorumlara karşı her türlü hukuki yola başvurma hakkı saklıdır." 

Saygı Öztürk ne demişti?

5 general niçin istifa etti?

2020 yılında, Yüksek Askeri Şura toplantısı yapılmış, bir üst rütbeye terfi edenler,
görev süresi uzatılanlar, emekliye sevk edilecek komutanlar açıklanmıştı. Ama
açıklanmayan, hiç duyulmayan bir şeyler vardı. Aralarında çok sayıda kurmay
albayın da bulunduğu 630'a yakın albayın emekliye sevk edildiğini, hatta
bazılarının göreve başlatıldıktan birkaç saat sonra görevden alındıklarını
öğrenmiştim.

Askerlerle ilgili haberler çok risklidir. İlk öğrendiğimde 900 albayın emekliye
sevk edildiği söylenmişti. Şaşırmış, bu kadar albayın emekliye sevk edilmiş
olabileceği açıkçası pek gerçekçi değildi. Araştırırken bu olayı hiç duymadığını
söyleyen de, 800 civarında olduğunu belirtenler de oldu. Bir başkası ise 600
civarında emekliye sevk olduğunu ifade etti.

ÜRKEREK, ÇEKİNEREK

Albayların emekliye sevk edildiğini Genelkurmay Başkanlığı'ndan doğrulatma olanağı yoktu. Ama bu kadar önemli haber mutlaka yazılmalıydı. Araştırmaya devam ettim ve sonunda biraz ürkerek, biraz da çekinerek 600 albayın emekliye sevk edildiğini duyurmuştum. İşte o sayının daha sonra 624 olduğu anlaşıldı. Yüzlerce komutanın tutuklandığı “Balyoz Davası” günlerinde de, gazetemize yakın bir caddede karşılaştığım çoğu gazetecinin çok yakından tanıdığı emekli bir pilot, “120'ye yakın savaş pilotu istifa etti” dediğinde, açıkçası “Amma da attı” diye düşünmüştüm. Ama bunun peşini de bırakmamak gerekiyordu. Araştırdım, soruşturdum ama sayıyı yüksek buluyor, o yüzden araştırmaya devam ediyordum.

Haberlerde hep “Aman fazla olmasın da eksik olsun”a dikkat ederim. İstifa eden
pilot sayısını 90 olarak duyurmuştum. Daha sonra edindiğim bilgilerle sayının
120 olduğunu doğrulattım. Gerçekten bir anda 120 savaş pilotunun ayrıldığını
öğrenmek inandırıcı olmuyor. O yüzden bazı haberleri doğru olduğunu bilmemize rağmen, ürkerek, çekinerek duyurduğumuz oluyor. Eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman'ın Covid-19'dan vefat ettiğini de yine riski göze alarak Türkiye'ye duyurmuştum.

İSTİFA 5'E ÇIKTI
Komando birlikleri, özel kuvvetlerde görev yapmış, Suriye Harekat Bölgesinde bulunmuş üç generalin istifa ettiğini pazar günü bu köşede duyurmuştum. Ancak, komutanların isimlerini bilmeme rağmen açıklamamıştım. Hemen belirteyim, istifa eden general sayısı 5'e çıkmış. Bu kesin ve teyitli bilgidir. İlk yazımda da belirtmiştim, istifa dilekçelerinin ardından, bazı komutanı istifadan vazgeçirme girişimleri de oluyor ve zaman zaman bu da gerçekleşiyor. O zaman haberiniz de yalanlanıyor ve birilerine “SÖZCÜ'nün haberi yalanlandı” demek için gün doğuyor.

Evet, biz üç generalin istifa dilekçesini verdiğini belirtmiştik. Bazı gazetelerde istifa edenlerin Barış Kalkanı Harekât Bölgesi Komutanlığı'ndan Tümgeneral Hakan Öztekin, Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Enis Koç, 8. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Orhan Akkurt olduğunu açıkladı. 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin