Son seçimleri bilen ORC temmuz ayının ilk anketini paylaştı. Son ankette çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. MHP baraj sınırında kalırken AK Parti'de düşüş sürdü

ORC Araştırma temmuz ayının ilk anket sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Dokuz bin kişiyle yapılan anketten ilginç sonuçlar çıktı. ORC son seçimlerde en doğru tahminde bulunan anket şirketiydi. AK Parti ile CHP arasındaki fark kapanırken, MHP baraj sınırında kaldı, İYİ Parti de yükselişini sürdürdü.

Google Haberlere Abone ol
Son seçimleri bilen ORC temmuz ayının ilk anketini paylaştı. Son ankette çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. MHP baraj sınırında kalırken AK Parti'de düşüş sürdü

ORC Araştırma Şirketi 'Türkiye Gündemi Araştırması' anketinin sonuçlarına paylaştı. 51 ilde gerçekleştirilen anket çalışmalarına 9 bin 330 kişiyle yüz yüze görüşme yapıldı.

Anket 7 bölgede yapılırken sırasıyla en çok katılımcı Marmara, Akdeniz, İç Anadolu, Ege, Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi'nden oldu.

MÜLTECİ SORUNU

Ankette, 'Yaşadığınız bölgede mülteci sorunu olduğunu düşünüyor musunuz?' sorusu soruldu.

Yaşadığı bölgede mülteci sorunu olduğunu düşünenlerin oranı bölgelere göre farklılık gösteriyor. Anket sonuçlarına göre yaşadığı bölgede mülteci sorunu olduğunu düşünenlerin oranı en fazla Akdeniz ve Marmara bölgeleri oldu.

Ankette, yaşadığı bölgede mülteci sorunu olduğunu söyleyenlerin oranı şöyle:

Akdeniz: Yüzde 63,5

Marmara: Yüzde 60,2

İç Anadolu: Yüzde 58,4

Ege: Yüzde 53,7

Doğu Anadolu: Yüzde 45,8

Güney Doğu Anadolu: Yüzde 40,3

Karadeniz: Yüzde 35,9

AK PARTİ YÜZDE 27,1 CHP YÜZDE 24

Türkiye Gündemi Araştırması'nda katılımcılara 'Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?' sorusu da soruldu.

Seçmenlerin AK Parti ve CHP tercihleri ise şöyle:

AK Parti: Yüzde 27,1

CHP: Yüzde 24

İYİ PARTİ’NİN YÜKSELİŞİ SÜRÜYOR

Ankette en dikkat çeken sonuç ise İYİ Parti'ninki oldu. İYİ Parti'ye oy vereceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 22,1 oldu. ORC, geçtiğimiz ay İYİ Parti'nin oy oranını yüzde 20,6 olarak kamuoyuyla paylaşmıştı.

MHP BARAJ SINIRINDA

Seçmenlerin HDP ve MHP tercihleri ise şöyle:

HDP: Yüzde 7,6

MHP: Yüzde 7,0

Anket sonuçlarına göre, MHP’nin yeni seçim barajı sınırında olması dikkat çekti.

DEVA Partisi ve Gelecek Partisi'nin oy oranları ise bir önceki aya göre büyük bir değişiklik göstermedi. DEVA Partisi'ne oy vereceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 2,2 iken Gelecek Partisi'ne oy vereceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 2 oldu.

İTTİFAKLAR ARASI FARK DERİNLEŞİYOR

Ankette Demokrat Parti'nin alacağı oy oranına ilişkin bir tahmin yer almadı. Altılı Masa'yı oluşturan diğer 5 partinin oy oranı toplamı yüzde 51,6 olarak ölçüldü.

Cumhur İttifakı'nın oluşturan AK Parti, MHP ve BBP'nin oy oranı ise 35,8'de kaldı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin