Son Dakika... Erdoğan ve Tebbun'dan Cezayir'de Filistin mutabakatı: Filistin devletinin tesisi artık kaçınılmazdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi bir ziyaret kapsamında gittiği Cezayir'de Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile çeşitli anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısına katıldı. Erdoğan ve Tebbun Filistin devletinin kurulmasında mutabık oldu. Erdoğan "1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin tesisi, artık kaçınılmazdır." dedi.

Google Haberlere Abone ol
Son Dakika... Erdoğan ve Tebbun'dan Cezayir'de Filistin mutabakatı: Filistin devletinin tesisi artık kaçınılmazdır
Sosyal Medya

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cezayir'de resmi törenle karşılandı.

Havalimanına gelişinde Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun tarafından karşılanan Erdoğan için resmi tören düzenlendi.

Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile çeşitli anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısına katıldı.

'ADALETİN KARŞISINA ÇIKACAKLAR'

Tebbun yaptığı açıklamada Filistin devletinin kurulmasının artık kaçınılmaz bir hal aldığını söyledi. 

Tebbun'un açıklamalarından satır başları şöyle:

İsrail’in savaş suçları, 75 yıldan beri ilk defa, bu suçları işleyenler adaletin karşısına çıkacaklar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Gazze’deki soykırımın sorumlularının Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanması gerektiğinin altını çizdik.

Tüm temennimiz Filistinlilere karşı olan savaşın son bulmasıdır. Bununla ilgili kardeşim Erdoğan ile de konuştuk. 

Öncelikle ilk adımın Filistinliler arasındaki uzlaşının tesisi olması gerektiğini düşünüyoruz. Bütün Filistin kesimlerinin bir araya geleceğini umut ediyoruz.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Cezayir ile geçen yıl 5,3 milyar dolarla rekor kıran ticaret hacmimizin, bu sene sonunda 6 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz.

Cezayir’in altyapı alanındaki yatırımlarında müteahhit firmalarımızın önemli payı olması, bizler için ayrı gurur kaynağıdır.

Ziraat Bankamız Cezayir’de şube açmak üzere gereken izinleri almıştır. Hayırlı olsun. Bu gelişme ekonomik ve ticari iş birliğimize büyük katkı sağlayacaktır. Enerji ve yenilenebilir enerji alanındaki ilişkilerimizi yeni ortaklıklarla çeşitlendirerek geliştirmeyi arzu ediyoruz.

GAZZE MESAJLARI

Toplu cezalandırmaya ve savaş suçuna dönüşen İsrail saldırılarını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Hastane, ibadethane, okul, her konuda koruma altında olması gereken mekanların hedef alınması, halkın göçe zorlanması, vicdansızlıktır, barbarlıktır.

1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin tesisi, artık kaçınılmazdır. Bu doğrultuda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Filistin meselesi adil bir siyasi çözüme kavuşturulmadan bölgemizde kalıcı barış ve istikrar tesisi mümkün değildir.

Gerek Dışişleri Bakanım gerek MİT Başkanım, Katar'la müşterek bir çalışma içerisinde süreci devam ettiriyorlar.

Temennimiz odur ki bir an önce bu rehinelerin takasında neticeyi alırız. Sürekli görüşme halindeyiz ve beklentilerimiz buralardan olumlu neticeler almak.

 

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin