SGK ve Bağ-Kur emeklisinin temmuz zam oranı belli oldu. Milyonlarca çalışana, emekli ve memura ek zam müjdesi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin müjdeyi verdi. Emekliler temmuzda ne kadar zam alacak?

Milyonlarca çalışana, emekli ve memura ek zam müjdesi geldi. Müjdeli haberi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklarken, temmuzda ne kadar zam yapılacağı da ortaya çıktı. İşte temmuz ayında beklenen zam miktarı ve ek zam oranı.

Google Haberlere Abone ol
SGK ve Bağ-Kur emeklisinin temmuz zam oranı belli oldu. Milyonlarca çalışana, emekli ve memura ek zam müjdesi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin müjdeyi verdi. Emekliler temmuzda ne kadar zam alacak?

Temmuz'da ek zam geliyor! SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, memur ve memur emeklilerine, işçilere 2022 Temmuz'da ek zam geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ek iyileştirme ile ilgili açıklamada bulundu. Peki, işçiye, emekli ve memurlara ek iyileştirme nasıl olacak? İşte haberin detayları....

İŞÇİYE MÜJDE!

Çalışma Bakanı Bilgin, "Emeklilerimizi, kamu personelini, işçilerimizi mutlu edecek müjdeyi Temmuz ayında vereceğiz." dedi.

ÇALIŞANLAR KORUNACAK

Asgari ücreti de Aralık'ta yeniden gündeme alacaklarını belirten Bilgin, "O tarih geldiği zaman bütün bu şartları dikkate alarak yeniden asgari ücreti değerlendirirken de Türkiye'nin çalışanlarını koruyacak bir seviyede belirleyeceğimizi şimdiden ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

Ocak'ta mevcut zamlara ilave iyileştirmeler hayata geçirilmişti.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde taban aylık Ocak'ta bin 500 liradan 2 bin 500 liraya yükselirken, memurlara ve memur emeklilerinin zammı da 2.5 puanlık ilave artışla yüzde 30.95'e çıkarılmıştı.

 

TEMMUZ TAHMİNİ YÜZDE 34.62

A Haber'deki habere göre Temmuz'da SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ilk 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacak. Memurlara ve memur emeklilerine de toplu sözleşme kapsamında yüzde 7 zam ve enflasyon farkı yansıtılacak..

Bu yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyonun yüzde 7.5'i aşan kısmı, bu farkı gösterecek.

Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'ndeki tahmin yılın ilk yarısındaki enflasyonun yüzde 34.62 olabileceğini gösteriyor.

SGK ve Bağ-Kur emeklisinin temmuz zam oranı belli oldu. Milyonlarca çalışana, emekli ve memura ek zam müjdesi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin müjdeyi verdi. Emekliler temmuzda ne kadar zam alacak? - Resim : 2

VEDAT BİLGİN NE DEMİŞTİ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bir dizi ziyarette bulunmak için Isparta'ya geldi. Süleyman Demirel Kongre Merkezi'nde İl Özel İdaresi çalışanları ile birlikte iftar yapan Bakan Bilgin, burada açıklamada bulundu.

 

'BİZİM DEVLET ANLAYIŞIMIZ MİLLETLE BİRLİK OLMAKTIR'

Bakan Bilgin, "Bugün burada ağırlıklı olarak işçi kardeşlerimiz var. Çalışanlarımız, memurlarımız var. Aramızda emekliler var. Bütün bunlar, bu gruplar bizim çalışma hayatımızın en önemli sosyal ortaklarıdır. Biz Türkiye'nin her alanında ihtiyacı olan bütün yurttaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere görevli olduğumuzun bilinciyle hareket ediyoruz" dedi.

Bakan Bilgin, çalışma hayatının bir başka yönünün de çalışanların ekonomik ve sosyal haklarını korumak olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl hem kamu çalışanlarıyla hem işçilerimizle iki büyük toplu sözleşme yaptık. Bu toplu sözleşmelerde çalışanlarımıza geniş haklar sunduk. Daha önce hiçbir toplu sözleşme maddesine konmayan hakları koyduk. Bu talebi gerçekleştirdiğimiz emekçilerimizin beklentilerini karşıladığımız için mutluyuz."

Enflasyon sürecinin tahribatlarına karşı önümüzdeki temmuz ayında işçilerimiz, kamu çalışanları, memurları ve emeklileri koruyacak düzenlemeleri yapacaklarını kaydeden Bakan Bilgin, "Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl başında sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı politikalarla biz en düşük emekli aylığını 1500 liradan 2500 liraya getirmiştik. Ayrıca yüzde 30'un üstünde enflasyon farkını içeren bir artış gerçekleştirildi. Temmuz ayında da emeklilerimizi koruyacak benzeri bir düzenlemeyi yapacağımızın şimdiden haberini sizlere vermek istiyorum. Asgari ücreti önümüzdeki aralıkta yeniden gündeme alırsak o tarih geldiği zaman bütün bu şartları dikkate alarak yeniden asgari ücreti değerlendirirken de Türkiye'nin çalışanlarını koruyacak bir seviyede belirleyeceğimizi şimdiden ifade etmek isterim" dedi. 

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin