Senem Aydın 7. Koğuştaki Mucize'nin Oscar tartışmasını sinemacılara sordu

Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film Oscar aday adayı, Mehmet Ada Öztekin’in yönetmenliğini yaptığı başrollerinde Aras Bulut İynemli'nin oynadığı '7. Koğuştaki Mucize' adlı film oldu.

Google Haberlere Abone ol
Senem Aydın 7. Koğuştaki Mucize'nin Oscar tartışmasını sinemacılara sordu

7. Koğuştaki Mucize filminin Oscar aday adayı olarak seçilmesinin ardından tartışmalara da neden oldu. Milliyet yazarı Senem Aydın, yaşanan tartışmayı sinemacılara sordu.

Senem AYDIN / MİLLİYET

Oscar'da 'Mucize' tartışması

'7. Koğuştaki Mucize’ filminin, 93. Akademi Ödülleri’nde (Oscar) Türkiye'nin aday adayı olması tartışmaları da beraberinde getirdi.

2013 yapımı Güney Kore filmi ‘Miracle in Cell No. 7’dan uyarlanan' 7. Koğuştaki Mucize' elbette ki başarılı bir uyarlama.

Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği film, geçtiğimiz yılın en çok izlenen yapımı oldu ve 5 milyon 316 bin 933 gişe rakamına ulaştı.

Ancak Türk sinemasında özgün hikayeler mevcutken bu projenin seçilmesi serzenişlere neden oldu.

Başrollerini Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur ve Deniz Baysal'ın paylaştığı film, 'En İyi Uluslararası Film' dalında Oscar'ı kazanır mı bilinmez ama sinema dünyasında tartışmalar sürecektir.

Ben de sektörün usta isimlerinden bu konudaki yorumlarını aldım.

'İyi filmin kıstası insanlar üzerinde bıraktığı etkidir'

Gökhan Horzum: Senarist-Bir'den meslektaşım Orçun Okşar'ın da hatırlattığı gibi Scorsese tek Oscar'ını 'The Departed' ile aldı. Film, 'İnfernal Affairs' adlı bir Hong Kong filminin uyarlamasıydı. '7. Koğuştaki Mucize' de çok iyi bir Kore filminin çok iyi Türk uyarlaması. Yıllardır severek seyrettiğimiz ve özgün olduğunu düşündüğümüz Münir Özkul-Adile Naşit filmlerinin çoğu da 40'ların Amerikan sinemasının çok iyi filmlerinin uyarlamalarıdır. Bu onların değerini düşürüyor mu? Tabii ki hayır. İyi bir filmin kıstası özgün ya da uyarlama olup olmaması değil, insanlar üzerinde bıraktığı etkidir bana göre.

'Oscar'a bu filmle gitmek iddiasızlık'

Murat Şeker: Eurovision’a aranjman şarkıyla katılmak neyse (gerçi artık katılmıyoruz) Oscar’a remake bir filmle gitmek aynı iddiasızlıkta. Yorum ne kadar iyi olursa olsun orijinal değil ve bu kararı vermek en azından bu işte bir iddiamız yok demeye geliyor. Oysa sinemamızda özgün işler mevcut. Tabii ki özgün senaryosu olan bir film seçilmeliydi.

'Bizi temsil etmeye hakkı var'

Altan Dönmez: Sinema ve dijital platformda orijinalinden daha çok ses getirmekle kalmayıp rekor kıran, bununla beraber tüm sektörü temsil eden meslek örgütleri tarafından oluşan 16 kişilik temsilciler tarafından seçilen bir filmin bizi temsil etmeye hakkı olduğunu düşünüyorum.

Yazının devamını okumak için TIKLAYIN

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin