Seçim ne zaman yapılacak? CHP Lideri Kılıçdaroğlu ertelenme çağrılarına sert tepki gösterdi: Bu ülkede seçimler zamanında olacak, seçim savaş dışında ertelenemez

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu genel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seçimlerin ertelenmesi çağrılarına sert tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Bu ülkede seçimler zamanında olacak. Seçim savaş dışında ertelenemez" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Seçim ne zaman yapılacak? CHP Lideri Kılıçdaroğlu ertelenme çağrılarına sert tepki gösterdi: Bu ülkede seçimler zamanında olacak, seçim savaş dışında ertelenemez

CHP lideri Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

DEPREM AÇIKLAMASI

Kılıçdaroğlu, deprem bölgesini karış karış gezdiğini belirterek, "Milletvekili ekiplerimiz depremin ilk saatlerinden itibaren deprem bölgesinde. Başta büyükşehir belediyelerimiz olmak üzere bütün belediyelerimiz, kadın kollarımız, gençlik kollarımız, gönüllülerimiz orada. Hepsi özveri ile çalışıyorlar. Ancak gördüklerimi unutamıyorum. Gecelerdir uyumak mümkün değil. Dehşet içindeyim." dedi.

'VATANDAŞLARIMIZIN KANI BU İKTİDARIN ELİNDE'

Deprem bölesinde 'Devlet nerede?' diye haykıran kişiler olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bunlar kulaklarımdan silinmiyor. Bu millete 'Devlet nerede?' diye sordurttular. Açıkça söylüyorum; vatandaşlarımızın kanı bu iktidarın elindedir. Başkanlık sistemini getirdi; tek adamlık rejimi devleti felç etti. Gördük, tek adam rejimi karar alamıyor. Devlet yönetilmiyor, devlet yok edildi. Hiç kimse unutmasın bu yaşadıklarımızın baş sorumlusu tek adamdır ve onun bu ülkeye dayattığı rejimdir" diye konuştu.

'ASKERİ ÖZELLİKLE KIŞLALARINDA BEKLETTİLER'

Devletin deprem bölgesinde koordinasyonu sağlayamadığını savunan Kılıçdaroğlu, "En kritik saatlerde geç kaldılar. İlk 12 saat, ilk 24 saat, hadi bilemedin ilk 48 saat; insanlarımız donarak öldüler. Utanarak, üzülerek söylüyorum ama gerçekleri konuşmak zorundayım. İnsanlarımız ölürken onlar, 'Nasıl bu işi siyaset üstüne taşırız da sorumluluk almayız' diye özel bir çaba harcadılar. Beceriksizlikleri 10 binlerce insanımızın canına mal oldu. İnsanlarımız enkaz altında inlerken kahraman ve eğitimli Mehmetçiğimiz kışlalarında bekletildi.Nasıl bir korkaklıktır kendi askerinden korkmak. Asker bu konuda deneyimli, birikimli. İlk 12 saat içerisinde bütün sorunları çözebilecek kapasiteyi sahip; ama askeri özellikle kışlalarında beklettiler" dedi.

'SEÇİM SAVAŞ DIŞINDA ERTELENEMEZ'

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinen Kılıçdaroğlu, seçimlerin zamanında olacağını vurguladı.

CHP Lideri, "Halkıma açık ve net söylüyorum; seçimler zamanında olacak. Hukuk devleti, Anayasa, yasalar ve bu yasaların oluşturduğu kurumlar bunu çok iyi bilsinler. Bu ülkede seçimler zamanında olacak. Seçim savaş dışında ertelenemez. O zaman bile kararı TBMM verir. Anayasa madde 78 çok açık. Tıpkı Anayasa 101'inci maddede olduğu gibi. TBMM'de ve YSK'da 'afet halinde seçimi erteleme' diye bir olay yoktur, böyle bir yetki de yoktur. Söylüyorum; aklınızdan bile geçirmeyin. Bunu YSK talep ederse demokrasiye darbe talebinde bulunmuş olur. Erdoğan çıkmış 'bana bir yıl daha verin' mesajıyla ortada geziniyor. Erdoğan’a bu ülke tam 20 yıl verdi. Bu saatten sonra sana bir yıl değil, bir saat bile veremez. Deprem aslında bu köhnemiş zihniyetin ve beceriksiz sistemin de yıkılışı. Ama Türkiye'nin büyük bir değişime ihtiyacı var. Bu iktidarı halkın oylarıyla biz değiştireceğiz. Sadece iktidarı değiştirmek yetmez, zihniyetini değiştireceğiz. Bu zihniyet tek adam zihniyetidir" diye konuştu. 

'HERKES TARAFINI SEÇSİN'

Vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, "Sevgili halkım; vaat ettiğim değişim ile yeni bir çizgi çizmek zorundayız. Herkes düşünüp bu bağlamda tercihlerini yapmak zorundadır. Halkımıza mezar olan çürük rant düzeni bir tarafa, temiz ve ferah bir yana. Hırsızlık ve bencillik bir yana birlik ve insanlıktan yana olma bir yana. Herkes tarafını buna göre seçsin" dedi. 

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin