Seçim kanunu Meclis'te! İkamet değiştirmek zorlaşıyor

AK Parti ve MHP'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu haftaya Meclis'e sunulacak. En dikkat çeken başlıklardan biriyse, ikamet süresiyle ilgili düzenleme.

Google Haberlere Abone ol
Seçim kanunu Meclis'te! İkamet değiştirmek zorlaşıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a düzenlemeye ilişkin geçtiğimiz günlerde son sunumu yaptığı öğrenildi. Erdoğan’ın metnin son hâline onay verdiği ifade edildi.

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine göre  15 maddeden oluşan düzenleme ile özellikle seçmen göçünün engellenmesi için yeni kurallar getiriliyor. 31 Mart 2019 seçimleri öncesinde, İstanbul’daki 200 binden fazla kişi, akrabasına veya tanıdığına oy vermek amacıyla, seçmen kütüğünü Türkiye’nin değişik illerine taşımıştı.

SON BİR YIL DİKKATE ALINACAK
Seçim yasasında yapılacak değişiklikle seçmen nakilleri sınırlandırılacak. Buna göre, atama ve tayinler haricinde, muhtarlık seçimlerinde vatandaşların son bir yıl içerisinde bulunduğu yerdeki seçmen kütüklerinin dikkate alınacağı ifade edildi.

İL SEÇİM KURULU BAŞKANI NASIL BELİRLENECEK?
Ayrıca, il seçim kurulu başkanı, en kıdemli üç hâkim arasında yapılacak kurayla belirlenecek.

Öte yandan, siyasi partilerin hazine yardımından yararlanmaları için yüzde 3 oy alma mecburiyeti taslakta korunuyor. Tartışılan dar ve daraltılmış bölge seçim sistemi ise yeni düzenlemede yer almayacak.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin