Sağlıklı bir uyku için 5 kural: Rahat bir uyku için ne yapılmalı?

Yoğun iş hayatı ve yorucu bir günün ardından keyifli bir şekilde uyumak herkesin en çok istediği şeylerden biri. Vücudun dinlenmesi için gerekli olan uyku, kimi zaman yorucu olabiliyor. Stres, kaynaklı uyku bozuklukları ise birçok insanın temel problemlerinden biri. Peki, daha dinç ve daha keyifli bir uyku için ne yapılmalı? İşte sağlıklı bir uyku için 5 kural!

Google Haberlere Abone ol
Sağlıklı bir uyku için 5 kural: Rahat bir uyku için ne yapılmalı?

Sağlıklı bir uyku günde 7 ile 8 saat arasında uyumaktan çok daha fazlasını gerektirir. Uygu öncesinde zihnimizi boşatmamız ve bedenimizin rahatlığını sağlamamız önemlidir. Bu sebeple uyku öncesinde bazı rutinler oluşturmak daha sağlıklı bir uyku düzeni sağlar.

MUTLAKA BANYO YAPIN

Sağlıklı bir uyku için 5 kural: Rahat bir uyku için ne yapılmalı?

Gün içerisinde eminiz ki çok yoruluyorsunuz. Gerek iş hayatı gerekse özel hayatın stresiyle mücadele edebilmek herkes için zor. Yaşadığımız yorgunluğa günün stresi eklendiğinde uyumak güçleşebiliyor. Bu sebeple günün stresini atabilmek adına uyku öncesinde ılık bir duş yapılması daha sağlıklı ve huzurlu bir uyku sağlar.

ESNEME HAREKETLERİ YAPIN

Sağlıklı bir uyku için 5 kural: Rahat bir uyku için ne yapılmalı? - Resim : 2

Bedeninizin uyku öncesinde rahatlaması önemlidir. Bedeninizi rahatlatmak için uyku öncesinde ılık bir duş alabilirsiniz ancak bu uygulama tek başıma yeterli olmaz. Bedeninizi rahatlatmak ve uykuya hazırlamak için ılık bir duştan daha fazlasını yapmalısınız.

Gece saatleri kişilerin dinlenme vakitleridir. Vücudunuzu rahatlatmak içinde birkaç hareket bu dinlenme vakitlerinde kolayca yapılabilir. Vücudunuz için yapacağınız birkaç germe hareketiyle günün stresinden kurtulabilirsiniz.

Germe hareketleri kasların gevşemesine ve düzenli çalışmasına yardımcı olur. Birkaç basit esneme hareketini uyku öncesi rutininize eklerseniz sağlıklı bir uykuya kavuşursunuz.

CİLT BAKIMLARINIZI YAPIN!

Sağlıklı bir uyku için 5 kural: Rahat bir uyku için ne yapılmalı? - Resim : 3

Cilt bakımı kişiler için rahatlatıcı özelliği bulunan bir aktivitedir. Cildinizi uyumadan önce mutlaka cilt tipinize uygun bir temizleyici ile arındırın. Cildinizi arındırdıktan sonra hafif özelliklere sahip bir tonik uygulayın. Ardından güzel bir nemlendirici ile cildinizin gün içerinde kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayın.

Uyku öncesinde yaptığınız bu cilt bakım rutini sizi rahatlatacak günün yorgunluğundan uzaklaştıracaktır. Her gece yatmadan önce cildinize iyi davranırsanız keyifli bir uyku da kaçınılmaz olacaktır. Uyumadan önce yine cildinize özel nemlendirici maskeler yapabilir.

Bu şekilde uyuyabilirsiniz. Böylece uyku boyunca cildinizin beslenmesine ve bakım yapmasına yardımcı olursunuz. Uyku öncesi yapılan tüm bu bakımlar sabah daha dinç aydınlık ve güzel uyanmanızı sağlar.

BİTKİ ÇAYLARINDAN FAYDALANIN

Sağlıklı bir uyku için 5 kural: Rahat bir uyku için ne yapılmalı? - Resim : 4

Bazılarımız başını yastığa koyar koymaz uyur ama bazılarımızın bir türlü uykusu gelmez. Kolay bir şekilde uyumak için uyku öncesinde bitki çaylarından faydalanmak iyi gelecektir. Papatya çayı, Melisa çayı ve ıhlamur uyku öncesinde size yardımcı olabilecek bitki çaylarındandır. Uyumadan 1 saat önce bitki çayı tüketirseniz mışıl mışıl bir uyku sizleri bekliyor olur. Ayrıca bitki çaylarını tüketmek sabah daha dinç uyanmanızı da sağlayacaktır.

Papatya çayı nasıl içilir;

 • 1 su bardağına 2-3 tatlı kaşığı kurutulmuş papatyayı atın.
 • İçine kaynamış sudan 1 su bardağı dökün.
 • Ardından 5 dakika papatyayı demlenmeye bırakın.
 • Daha sonra süzün ve içmeye hazır hale getirin.
 • Dilerseniz içerisine limon da koyabilirsiniz.

Sağlıklı bir uyku için 5 kural: Rahat bir uyku için ne yapılmalı? - Resim : 5

Melisa çayı nasıl yapılır;

 • 1 buçuk fincan su kaynatın.
 • Su kaynadığında içerisine kurutulmuş melisa koyun.
 • 5-6 dakika demlenmeye bırakın.
 • İçerisine 1 kaşık bal ekleyebilirsiniz

Ihlamur nasıl demlenir;

 • 1 kap içerisinde suyu kaynatın.
 • Kaynar suya 1 tutam ıhlamur atın.
 • 5-10 dakika ağzı kapalı şekilde demleyin.
 • Uykudan önce hazırladığınız çayı tüketin.
 • Dilerseniz içerisine bal ya da limon katabilirsiniz.

UYKU ÖNCESİ YEME İÇMEYE DİKKAT!

Sağlıklı bir uyku için 5 kural: Rahat bir uyku için ne yapılmalı? - Resim : 6

Uyku öncesi çok yağlı ve sindirimi zor besinler tüketmekten kaçınılmalıdır. Uyumadan önce hafif bir beslenme programı uygulamak sağlıklı bir uyku için daha doğru olacaktır.

Gece atıştırmalıklarından mutlaka uzak durmanız gerekir. Bunların yerine mevsime bağlı olarak tüketeceğiniz meyvelerde hem vitamin olarak faydalı hem de açlık hissinizi gidermenize yardımcı olacaktır. Sıvı tüketimini daha çok gündüz yapmanız önerilir.

Kahve, çay, kola gibi içecekler kafein içerdiğinden uykuya geçişinizi zorlaştırabilir. Bu sebeple bu içeceklerin tüketilmemesi gerekir. Midenizi rahatsız edecek besinlerden kaçınılmalıdır.

Bu basit 5 yöntemi uyku öncesi rutini olarak yaparsanız daha kaliteli bir uyku düzeniniz olmuş olur.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin