Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne alınan personel torpille alındı iddiası! İktidara destek veren Aydınlık gazetesi yazdı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) torpil iddiasıyla gündemde. Geçen yıl 400 civarında kadro açılan üniversitede liyakatla değil, torpille işe alımların yapıldığı ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne alınan personel torpille alındı iddiası! İktidara destek veren Aydınlık gazetesi yazdı

Son yıllarda iktidara verdiği destekle bilinen Aydınlık Gazetesi'nden bomba bir iddia gündeme geldi.

 Aydınlık Gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne alınan tüm personellerin torpille giriş sağladığını iddia etti. 

Özçelik'in "Hastanelerde sıkıntı artıyor Fatura Cumhurbaşkanına kesiliyor!" başlıklı yazısından ilgili kısım şöyle:

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) gündemde. Geçen yıl 400 civarında kadro açılmış. Kadrolar verilirken, liyakat değil, torpil esas alınmış. Notere gidilmiş.

Önceden “şu şu isimler doçent, profesör olacak” diye liste verilmiş. Hepsi gerçek olmuş. Doktorların anlattıkları böyle…

YİNE AYNI

Bu yıl da 173 kadro gelmiş. İddialara göre adrese teslim ilanlara çıkılmış. 132’si Sağlık Uygulama Araştırma Merkezleri (SUAM) adına. Bunların 98’i doçent, 21’i profesör, 13’ü doktor öğretim görevlisi. Doktorlar tepkili. Tepkilerini şöyle dile getirdiler: “Hastaneler, eğitim klinikleri arasında hakkaniyet yok. Olmayan kliniklere kadro açılmış. Niyet başka. Getirilen şartlar kişiyi adres gösteriyor. YÖK Başkanlığının genelgeleri çiğneniyor. SBÜ kendi koyduğu koşullara uymuyor. Her şey o kadar açık ki… İşleri yapan biziz, kadroları alan başkası.”

24 YILLIK DOÇENT

Geçen hafta SBÜ’ye bağlı bir hastanedeydim. Hasta yakınımı ziyaret ettim. İstemeden bir grup doktorun konuşmasına şahit oldum. Birisi çok sinirliydi. “20 yıl önce doçent oldum. Hâlâ doçentim. Bütün ameliyatlar bende. Sabahtan akşama başımı kaşıyacak zamanım yok. 34 yaşındaki birini profesör yaptılar. Saçımı başımı yoluyorum. Ne çalışma zevkim kaldı, ne de hevesim. Emeklilik aklımda değildi. Şimdi eşimle karar verdik, olacağım” dedi. Diğerleri de peş peşe benzer olaylar anlattı.

 BAŞARILI OLANLAR KAÇIYOR

Hastanelerde başarılı olan doktorlar. Okuyan, kendini geliştirenler. Dünyadaki yeni bilgileri takip ediyorlar. Devletçiler, özel hastanelere gitmemek için direnenler.

Yapılan uygulamalar ve haksızlıklardan bıkmışlar. Dirençleri kırılmış. Bunlardan birisi ile görüştüm. Çok eskiden tanıyorum. En verimli dönemi, yaşı da genç. Ama emekli olmuş. O da doçentlikte patinaj yapanlardan. Hastane konusunu açtım, gözleri doldu. Konuşamadı. Sadece, “Devlete yazık” diyebildi.

FATURA KİME?

Bütün üniversitelerde sıkıntı var. Tepkiler giderek yükseliyor. Kadrolar sorunu kangren olmuş. Yeni YÖK Başkanı da durumun farkında. Çıkardığı genelge ile uyardı. Ama mevcut üniversite yönetimleri dinlemiyor. Artık iktidara destek verenler bile itiraz ediyor. “Fırsat bu fırsat” diyerek işini görenler memnun. Ama yaklaşan seçim öncesinde, fatura Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kesiliyor. Herkes onu sorumlu tutuyor. Uyarması bizden…

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin