Sabah gazetesinden büyük skandal! 'Röportaj yapmış gibi haber yayınladı'

OdaTV'de yer alan habere göre; Sabah gazetesinin Avrupa baskısında 27 Temmuz'da yayınlanan Armin Laschet röportajının masa başında yazıldığı ve Laschet'in de röportajdan habersiz olduğu ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Sabah gazetesinden büyük skandal! 'Röportaj yapmış gibi haber yayınladı'

Sabah gazetesi, Almanya'nın gelecekteki başbakanıyla röportaj yapmış gibi haber yayınladı.

OdaTV'de yer alan habere göre; Sabah gazetesinin Avrupa baskısında 27 Temmuz'da yayınlanan Armin Laschet röportajının masa başında yazıldığı ve Laschet'in de röportajdan habersiz olduğu ortaya çıktı.

'BÖYLE BİR RÖPORTAJ VERİLMEDİ…'

Armin Laschet, Başbakan Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) Genel Başkanı ve 26 Eylül'de yapılacak federal seçimler sonrasında da Angela Merkel'den boşalacak başbakanlık koltuğuna oturmasına kesin gözüyle bakılan bir isim.

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı olan Laschet'in Düsseldorf'ta bulunan eyalet başbakanlık bürosu Sabah'ta yer alan röportaj ile ilgili açıklama yaptı. OdaTV’de yer alan habere göre, Laschet'in bürosundan 5 Ağustos'ta yapılan açıklamada, “Hiçbir şekilde böyle bir röportaj verilmedi” sözleriyle röportajın kurgu olduğu belirtildi.

BAŞLIĞI DİKKAT ÇEKTİ

Sabah gazetesinin haberi, Laschet'in ağzından 'Türkiye'ye karşı büyük sevgim var' başlığıyla yayınladı. Haberin spotunda ise Laschet'e hitaben şu sözleri de yer aldı:

“İnanıyorum ki, 26 Eylül'deki seçim zaferimde Almanyalı Türklerin de çok büyük katkısı olacak.”

Gerçekte olmayan röportajın yer aldığı haberinde Sabah gazetesi, Laschet'in ülkede yaşayan Türkler ve Türkiye ile ilgili sıcak mesajlar verdiğini de yazdı.

Yalanlanan Sabah Gazetesi'nin haberinde, 'Türkiye'ye karşı büyük bir sevgisinin olduğunu belirten Laschet “Bunu Türkiye'deki dostlarımıza ve Almanya'daki Türk kökenli yurttaşlarımıza iletmek istiyorum dedi” görüşleri de yer aldı.

YALANLAMAYA RAĞMEN HABERİ SİTESİNDEN ÇIKARMADI

Armin Laschet'in büyük fotoğrafı ile 27 Temmuz'da yayınlanan röportajda şu ifadeler kullanıldı:

Seçimler öncesi, "Armin Laschet'i Destekleme Grubu" kuran Prof. Dr. Faruk Şen'e açıklamalarda bulunan CDU lideri, "Türkiye ile çok ciddi bir partnerlik anlaşması içinde olmak istiyoruz. Türkiye'nin bölgedeki önemini biliyoruz. Kafkaslar, Ortadoğu ve Balkanlar açısından Türkiye bizim için ciddi bir partner ve hep öyle kalacak. Türkiye, seçimden sonra ziyaret etmek istediğim ülkelerin başında geliyor" diye konuştu. PROF. Şen'in kurduğu gruba da çok sevindiğini söyleyen Laschet, "Özellikle içinde sosyal demokrat olarak tanıdığım sizin de olmanız, bize olan güveninizi gösteriyor. Düsseldorf'ta yapacağınız toplantıda muhakkak yer alacağım. İnanıyorum ki, seçim zaferimde Almanyalı Türklerin de çok büyük katkısı olacak" dedi. Laschet, koalisyon olması halinde ilk tercihinin Sosyal Demokrat Parti, ikinci olarak ise Yeşiller olabileceğini söyledi.

Gazete haberini, Laschet'in "Göçmenler Almanya'nın ayrılmaz bir parçası. Özellikle eyaletimizde sayıları 1.2 milyonu bulan, tüm ülkede yaşayan 3.3 milyon Türk kökeni göçmenin ülkemize ciddi şekilde uyum sağladığının bilincindeyim. Almanya'da sıkıntı çektiğimiz branşlarda yeni göçmenlerin gelmesi taraftarıyım. Öncelikle şu anda Türkiye'den gelecek olan sağlık ve gastronomi çalışanlarına kapıları açmış bulunuyoruz" dedi' sözleriyle bitirdi.

AVRUPA BASININA MALZEME OLDU

Laschet'in bürosunun 'yalan' dediği ve Alman basının dalga geçtiği röportajı CNN Türk de yayınladı. 28 Temmuz'da internet sayfasında haberi yayınlayan CNN Türk, yalanlamaya rağmen haberi sitesinden çıkarmadı.

Sabah Almanya Temsilcisi İsmail Erel, yayınlanan kurgu röportaj ile ilgili Alman Haber Ajansı DPA'ya, röportajı Faruk Şen'in internet sayfasından aldıklarını ve Faruk Şen'in Laschet ile görüştüğünün teminatını kendilerine verdiğini söyleyerek savundu.

Sabah gazetesinin Avrupa baskıları yıllar önce de sekizi Türk, biri Yunan ve bir de Alman polisini katleden ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı Çetesi NSU'nun gizli liderinin Bavyera eski Başbakanı Günther Beckstein olduğu iddiasını yayınlamıştı. Erel o dönem de haberi, 'biz iddialara yer verdik' sözleriyle savunmuştu. Haber üzerine büyük tepki çeken gazete, daha sonra iki gün üst üste Beckstein röportajı yayınlayarak kendi yaptığı haberi kendi yalanlamak durumunda kalmıştı.

Uzun yıllardır Almanya'da gazetecilik yapan Erel, Sabah gazetesinden önce Hürriyet Avrupa ve Zaman gazetelerinde çalıştı.

Sabah gazetesinden büyük skandal! 'Röportaj yapmış gibi haber yayınladı'

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin