Rusya'nın tahıl koridoru anlaşmasının uzatılmasına onay vereceği iddia ediliyor

Rusya'nın tahıl ihracatına izin veren anlaşmanın uzatılmasını kabul edeceği konuşuluyor. Daha önce varılan anlaşmanın cumartesi günü son bulması öngörülmüştü.

Google Haberlere Abone ol
Rusya'nın tahıl koridoru anlaşmasının uzatılmasına onay vereceği iddia ediliyor

Rusya’nın Birleşmiş Milletler’in aracılık ettiği Ukrayna’dan tahıl ve diğer tarım ürünlerinin Karadeniz’de ihracatına izin veren ve dünya gıda pazarı için hayati önemde akış sağlayan ‘Tahıl Koridoru’ anlaşmasının uzatılmasını kabul edeceği belirtiliyor.

Bloomberg'e konuşan bilgi sahibi kaynaklara göre Rusya 19 Kasım’da sona erecek anlaşmanın yenilenmesine izin verecek. Kaynaklar Rusya’nın uzatma karşılığında anlaşmaya yeni bir madde veya farklı bir ayrıntı eklenmesini talep edip etmediğine dair yorumda bulunmadılar.

Anlaşmayı İstanbul’dan yürüten kurulun sözcüsü şu aşamada onaylanacak ya da duyurulacak bir gelişme yaşanmadığını kaydetti.

ÖNCEKİ ANLAŞMA CUMARTESİ GÜNÜ SONA ERECEK

Temmuz ayı sonlarında Türkiye ve Birleşmiş Milletler aracılığıyla imzalanan orijinal anlaşma Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ülkenin limanlarının abluka altına alması sonrası Ukrayna’dan deniz yoluyla yapılan ihracatın yeniden canlanmasını sağlamıştı.

Cumartesi günü sona erecek olan ilk anlaşma 120 gün için imzalanmıştı. Anlaşma taraflardan birinin anlaşmadan çekilmek ya da değişiklik istemediği sürece 120 günlük yeni bir uzatma yapılmasını öngörüyor.

Orijinal anlaşmaya paralel olarak BM, Rus gıda ve gübrelerinin engellenmeden ihracatını sağlamaya yardımcı olma sözü verdi.

Etiketler tahıl rusya koridor
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin