Rusya-Ukrayna-ABD arasında patriot krizi! Rusya Kiev'deki patriotları imha ettiğini açıkladı, ABD yalanladı

Rusya, Kiev'deki ABD yapımı Patriot sistemine ait 5 rampanın imha edildiğini açıkladı. ABD'den ise yalanlama geldi. ABD'li yetkililer patriot sisteminin hasar aldığını ancak çalışmaya devam ettiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Rusya-Ukrayna-ABD arasında patriot krizi! Rusya Kiev'deki patriotları imha ettiğini açıkladı, ABD yalanladı

Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev'de ABD yapımı Patriot hava savunma sistemine ait 5 fırlatma rampasının ve bir adet çok işlevli radar istasyonunun hipersonik "Kinjal" füzesiyle vurularak imha edildiğini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna'nın başkenti Kiev’de bulunan Patriot hava savunma sisteminin dün Rusya tarafından vurulmasına ilişkin detaylara yer verildi.

Söz konusu bilgilerin “güvenilir ve teyitli” olduğunun vurgulandığı açıklamada, “16 Mayıs’ta, hipersonik Kinjal füzesi Kiev'de bulunan ABD yapımı Patriot hava savunma sistemine ait 5 fırlatma rampasını ve bir adet çok işlevli radar istasyonunu tümüyle imha etmiştir” denildi.

ABD: HASAR MEYDANA GELDİ AMA ÇALIŞIYOR

ABD’li yetkililer ise sistemde hasarın meydana geldiğini ancak başta radar bileşenleri olmak üzere sistemin çalışmaya devam ettiğini kaydetti.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, daha önce, Patriot sistemlerinin ABD, Hollanda ve Almanya’dan geldiğini belirtmişti.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Nikolay Oleşçuk da 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Kiev bölgesinde Patriot sistemiyle Rusya'ya ait Kinjal hipersonik füzesini düşürdüklerini açıklamıştı.

Kaynak: A.A
Etiketler abd rusya ukrayna patriot
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin