RTÜK'ün A Haber yanıtına tepki!

A Haber, Tahir Elçi’nin cenazesini “Terörist cenazesi” gibi göstermişti. CHP’li Mahmut Tanal RTÜK’e şikayet etti. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den “Şikayet inceleniyor” cevabı geldi.

Google Haberlere Abone ol
RTÜK'ün A Haber yanıtına tepki!

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin cenazesini “Terörist cenazesi” diye sunan A Haber hakkındaki şikayet dilekçesine ilişkin, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’a “Şikayetiniz inceleniyor” cevabını verdi.

RTÜK Başkanı, daha önceki şikayetleri konusunda da Tanal’a benzer şekilde bilgilendirme yazısı göndermiş, ancak Üst Kurul, A Haber’e yönelik herhangi bir adım atmamıştı.

TAHİR ELÇİ’NİN CENAZESİNİ “TERÖRİST CENAZESİ” YAPTI!

İktidara yakınlığıyla bilinen A Haber sunucusu Erkan Tan, 3 Aralık 2020 tarihinde sunduğu “Sabah Ajansı” adlı programda, 2015 yılında basın açıklaması yaparken kurşunların hedefi olan Diyarbakır Barosu’nun eski başkanı Av. Tarih Elçi’nin cenaze törenine ait fotoğraf karesini, “terörist cenazesi” gibi göstermişti.

Tan, söz konusu fotoğraf karesini, A Haber’de “…sonra ikinci fotoğraf, yine bir PKK’lı teröristin cenazesinden. Burada da CHP’li vekiller… Mahmut Tanal var…” şeklinde sunmuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, bunun üzerine Erkan Tan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunurken, A Haber’i de Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikayet etmişti.

Tanal, RTÜK’e sunduğu şikayet dilekçesinde, kendisinin yanı sıra merhum Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, kızı ve oğlunun, en acı günlerinde çekilen fotoğraf karesinin çarpıtılmasıyla hedef gösterildiğine dikkat çekmişti.

YİNE AYNI CEVAP: İNCELENİYOR

9 Aralık 2020 tarihinde kayıt altına alınan A Haber’e yönelik şikayet dilekçesiyle ilgili CHP’li Tanal’a bilgilendirme yazısı gönderen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile radyo ve televizyon yayınlarının düzenlenmesi ve denetlenmesi görevinin RTÜK’e verildiğini hatırlatarak, Erkan Tan’ın sunumuyla A Haber tarafından yayınlanan ‘Sabah Ajansı’ programının açıklanan prosedür çerçevesinde takip edildiğini ve bu çerçevede şikayetin incelendiğini bildirdi.

Söz konusu yanında 6112 sayılı Kanun’a aykırılık tespit edilmesi halinde rapor düzenleneceğini belirten Şahin, Üst Kurul tarafından verilmiş olan müeyyide kararlarına RTÜK’ün internet sitesinden ulaşılabileceğini dile getirdi.

RTÜK Başkanı Şahin, daha önce de CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ı A Haber’le ilgili şikayetleri konusunda benzer şekilde bilgilendirmişti. Fakat Üst Kurul, Tanal’ın şikayetine rağmen A Haber’e yönelik herhangi bir yaptırımda bulunmamıştı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin