RTÜK'ten Spotify'a 72 saat süre!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yayın lisansı olmadan yayın hizmeti yaptığını tespit ettiği, aralarında Spotify ile FOXplay'in de bulunduğu 4 internet sitesine 72 saat süre tanıdı.

Google Haberlere Abone ol
RTÜK'ten Spotify'a 72 saat süre!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yapılan duyuruda, Medyaport, Paylasfm, Spotify ve FOXplay internet sitelerinin, yayın lisansı almadan yayın hizmeti yaptığının tespit edildiği belirtildi.

ÜCRET PEŞİN ÖDENİRSE 3 AY DEVAM EDEBİLECEK

Duyuruda, Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin 'internet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri' başlıklı 10'uncu maddesine işaret edilerek, söz konusu internet sitelerinin, internet ortamından yürütülen yayıncılık faaliyetine ilişkin olarak yayın lisansı başvurusunda bulunabileceği, başvuru talebini içeren dilekçesi ve eki taahhütname ile birlikte 3 aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemesi halinde 3 ay süresince yayınlarına devam edebileceği hatırlatıldı.

72 SAAT SÜRE TANIDI

Duyuruda, belirtilen süre içerisinde internet ortamından yayın lisansı verilmesi işlemlerinin tamamlanmaması ve bu süre içinde hesaplanacak yayın lisansı ücretini peşin olarak ödemesi halinde ilave 3 ay daha yayın hizmetlerinin sunabileceği vurgulanarak, "Başvuru talebini içeren dilekçesiyle birlikte taahhütnameyi sunmaz ve 3 aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemez veya yayın hizmetlerine bu duyuruyu müteakiben 72 saat içerisinde son vermez ise Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hâkiminden söz konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı ve ayrıca aynı kanunun 33 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ihtar olunur" denildi.

EKİM'İN BAŞINDA UYARILMIŞTI

RTÜK tarafından Ekim'in başında yapılan açıklamada, Spotify ve FOXplay'in de aralarında bulunduğu yayıncıların lisans başvurusunda bulunup, 3 aylık lisans ücretini de ödemeleri gerektiği vurgulanmıştı.

Bu kuruluşların başvuru yapmamaları durumunda ise, yasa gereği haklarında suç duyurusunda bulunulacak ve sulh ceza hakimliğinden yayın kuruluşlarına erişim engeli isteyeceği belirtilmişti.

RTÜK açıklamasında “Kuruluşlar, başvuru talebini içeren dilekçe ile birlikte taahhütnameyi sunmaz ve 3 aya tekabül eden yayın iletim yetkilendirme ücretini peşin olarak ödemez veya yayın hizmetlerinin iletimine bu duyuruyu müteakiben 72 saat içerisinde son vermez ise, Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesi 2. fıkrası uyarınca sulh ceza hâkiminden söz konusu yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi talebinde bulunulacaktır” denilmişti.

İNTERNET YAYINCILARI DA RTÜK DENETİMİNDE

Yapılan yasa değişikliğiyle, internet ortamında yayın yapan radyo ve TV'lerin de RTÜK denetimine tabi olmasından sonra, pek çok yayıncı kuruluş, Üst Kurul’a lisans başvurusunda bulunmuştu.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin