RTÜK ÜYELERİ İÇİN SORUŞTURMA İZNİ İSTENDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra tahliye edilen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in, RTÜK üyeleri hakkındaki suç duyurusuyla ilgili Başbakanlık'tan soruşturma izni istedi.

RTÜK ÜYELERİ İÇİN SORUŞTURMA İZNİ İSTENDİ

Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Abbas Özden'in talebi üzerine, Başsavcıvekili Mehmet Çavuşoğlu imzasıyla Başbakanlığa gönderilen yazıda, ''müşteki Dursun Çiçek'in, kendisi hakkında yayın ilkelerine aykırı olarak bir kısım televizyon kanalı tarafından aleyhinde yapılan yayınlara yönelik yasal sorumlulukları kapsamında gerekli tedbirleri almadıkları, böylece maddi ve manevi yıpratılmasına, iftiraya uğramasına ve yargısız infaz yapılmasına göz yumdukları gerekçesiyle RTÜK Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında suç ihbarında bulunduğu'' anımsatıldı.

''Eylemin görevden doğduğu, kaybolması muhtemel ve derhal toplanması gerekli delil bulunmadığının'' değerlendirildiği belirtilen yazıda, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun'un 3. ve 6. maddeleri gereğince soruşturma izni talep edildi.


Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, kendisiyle ilgili ''maksatlı ve gerçek dışı bilgileri içerecek şekilde'' yayın yaptığını iddia ettiği bazı televizyon kanalları hakkında gerekli tedbirleri almadığı gerekçesiyle RTÜK üyeleri hakkında ''görevi ihmal'' suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyurusu dilekçesini işleme koymuştu.  AA

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin