Resmi Gazete'de yayımlandı. Merkez Bankası'nda yeni görevlendirmeler. İşte Merkez Bankası başkan yardımcıları...

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Merkez Bankası başkan yardımcıları görevden alındı. Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hatice Karahan yeni Merkez Bankası Yardımcıları oldu.

Google Haberlere Abone ol
Resmi Gazete'de yayımlandı. Merkez Bankası'nda yeni görevlendirmeler. İşte Merkez Bankası başkan yardımcıları...

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Merkez Bankası başkan yardımcıları görevden alındı.

Resmi Gazete'de yayımlandı. Merkez Bankası'nda yeni görevlendirmeler. İşte Merkez Bankası başkan yardımcıları...

Merkez Bankası başkan yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman görevden alındı.

Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hatice Karahan da Merkez Bankası başkan yardımcısı olarak atandı.

Osman Cevdet Akçay kimdir?

Yeni Merkez Bankası Başkan Yardımcılarından Cevdet Akçay, orta ve lise öğrenimini Robert Koleji'nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi ekonomi mezunu olan Akçay, New York City University Graduate School and University Center'dan M.Phil ve Ph.D derecelerini almıştır. Osman Cevdet Akçay Koç Finansal hizmetler ve Yapi Kredi de başekonomist olarak 1 Mayıs 2018 tarihine kadar Ekonomik Araştırmalar bölümünün başında bulundu. Araştırma ve yayın alanları döviz kuru belirlenme ve borç dinamikleri, dezenflasyon olup bu konulardaki çalışmaları ağırlıklı olarak Türkiye özeline yöneliktir.

Hatice Karahan kimdir?

Hatice Karahan, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde İktisat yüksek lisans eğitimini tamamlayarak doktora çalışmalarını yapmak üzere ABD’ye gitti. 2006 yılında Ekonomi doktorasını tamamladığı Syracuse University’de ekonomi dersleri vermenin yanı sıra, Center for Policy Research bünyesinde araştırmacı olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ders verdi, TÜBİTAK’ta danışmanlık görevi üstlendi. 2014 yılında doçentlik unvanı almaya hak kazandı. TİM, MÜSİAD, İSO ve DEİK gibi iş dünyasının çeşitli kurumlarına ekonomi danışmanlığı yapan Karahan, 2015 yılından bu yana İstanbul Medipol Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü’nün dekanlık görevini yürüttü.

Karahan, 2014 yılından beri Yeni Şafak gazetesinde ekonomi yazarlığı yapmaktadır. Karahan aynı zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görevini yürütmektedir.

Fatih Karahan Kimdir?

İstanbul Erkek Lisesi'den mezun oldu. Fatih Karahan da diğer başkan yardımcıları gibi Boğaziçi Üniversitesi mezunu... Karahan Amazon'da baş ekonomist olarak çalıştı. İşgücü, envanter verimliliği ve daha fazlasıyla ilgili mikro ve makro ekonomik araştırmalar yaptı.

New York FED'de araştırma yapan bir ekibe liderlik etti. Makroekonomik konularda üst yönetime bilgi veren ve para politikası danışma ekibinin bir parçası olarak FOMC sürecine katılan danışmanlık rolü üstlendi. Liberty Street Economics'e kısa analizlerle katkıda bulundu.

Pennsylvania Üniversitesi'nden ekonomi alanında, bir B.S. Endüstri Mühendisliği ve B.A. Matematik, ikisi de Boğaziçi Üniversitesi'nden doktora dereceleri mevcut.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin