Reklam dünyasının duayen ismi Corona'ya yenildi

İlancılık Reklam Ajansı Başkanı Yakup Barouh, Coronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 75 yaşındaki Yakup Barouh'un ölümünün ardından İlancılık Reklam Ajansı bir mesaj yayınladı.

Google Haberlere Abone ol
Reklam dünyasının duayen ismi Corona'ya yenildi

İlancılık Reklam Ajansı Başkanı Yakup Barouh, Coronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 75 yaşındaki Yakup Barouh'un ölümünü İlancılık Reklam Ajansı "Acımız çok büyük… Tam da kelimelerin kifayetsiz kaldığı yerdeyiz. Türkiye’de reklam alanında pek çok ilke imza atan, sektörün duayenlerinden, ajans başkanımız sevgili Yakup Barouh’u zamansız kaybetmenin tarif edilmez üzüntüsünü yaşıyoruz. Sen, rahat uyu…" diye duyurdu.

Yakup Barouh kimdir?

1961 yılında Saint Joseph Lisesini bitiren Yakup Barouh İstanbul Robert Kolej Yüksek Okulu'nda "Pazarlama ve İş İdaresi" üzerine eğitimini aldı. 1968 yılında ise ‘Reklamcılık’ üstüne yine İstanbul Robert Kolej Yüksek Okulu'nda yüksek lisans yaparak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek reklamcılık hakkında yazılmış ilk tezin sahibi oldu.

1967 yılında Büro Pars'ı (Mc Cann Ericson olarak bilinen) arkadaşları ile kuran Barouh, yine aynı dönemde Türkiye'de ilk olarak hayata geçirilen Hürriyet Okuyucu Araştırmalarını ve "Hürriyet Reklam Seminerleri"ni gerçekleştirdi.

1971 yılında, meslek yaşamının dönüm noktası olan, Araştırma ve Pazarlama'dan "Kreatif Reklamcılık" alanına geçiş yaparak, Türkiye'nin 1909 yılında kurulmuş olan ilk reklam ajansının ortağı oldu.

Hong Kong Ticaret Odası tarafndan; 1985-2004 yıllarında Hong Kong Ticareti Geliştirme Konseyi'nin Türkiye Temsilciliği görevine getirilen Barouh, bu yıllar içinde Hong Kong & Türkiye ticareti ve işbirliğini geliştirme faaliyetlerinde bulundu.

IAA International Advertising Association'ın ilk üyelerinden olan Barouh (1990); 1984 yılında Türkiye Reklamcılar Derneği'ne üye olarak; 1997 -2004 yılları arasında Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu.

Reklam Özdenetim Kurulu'nun kuruluşu ile birlikte, 1999 yılında başlayan Özdenetim Kuruluğu Üyeliğini Türkiye Reklamcılar Derneğini temsilen) halen sürdürmekte olan Barouh; Boğaziçi Üniversitesinde Mustafa Dilber Hoca ile birlikte "Reklamcılık" eğitimi verme yanı sıra Sabah Business Dergisinde 4 yılı aşkın bir süre reklam üzerine makaleler yazdı. 2012 yılından beri Yeditepe Üniversitesi'nde Brand Management dersi veren Yakup Barouh aynı zamanda Mahkemelerde Reklam Üzerine bilirkişi görevini yürütmektedir.

DAHA DÜN GİBİ kitabının da yazarı olan Yakup Barouh, Türk Reklamcılık Tarihi konferansları vererek, sektör tarihine ışık tutmaktadır.

TAAN Worldwide (global network) Network'te İlancılık Reklam Ajansı’nı temsil eden Yakup Barouh, dünya reklam sektörü ile iletişim çalışmalarında bulunmakta, sektörün yeniliklerini ülkesindeki ajansına uygulamaktadır.

Evli, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilen Yakup Barouh bir kız bir oğlan çocuk, 4 torun sahibi olup, oğlunu da kendi ideallerini sürdüren bir Kreatif Reklamcı olarak yetiştirmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktadır.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin