Ramazan Bayramı'nda kaç personel görev yapacak? Bakan Soylu, yaklaşık 100 bin kolluk kuvveti personelinin görev yapacağını söyledi

Kocaeli'ndeki denetimlere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. Soylu “Yaklaşık 99 bin 245 personelimiz bayram boyunca görev yapacaklar." ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol
Ramazan Bayramı'nda kaç personel görev yapacak? Bakan Soylu, yaklaşık 100 bin kolluk kuvveti personelinin görev yapacağını söyledi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ramazan Bayramı öncesinde memleketlerine ve tatile gidenlerin oluşturduğu trafiği denetlemek amacıyla Kocaeli ile İstanbul sınırındaki Gebze polis noktasına geldi. Görevli polislerle bayramlaşan Bakan Soylu, daha sonra ekiplerin kontrol amacıyla durdurduğu araçlardaki vatandaşlarla sohbet ederek bayramlarını kutladı.

Bayram tatili sürecince yollarda yaşanabilecek olumsuzlukları engelleyebilmek için ekiplerin 24 saat görev başında olacaklarını ifade eden Bakan Soylu şunları söyledi:

Hem Türkiye'nin birçok noktasında trafik denetimleri yapılıyor, hem de bayram konusunda özellikle gerek emniyet ekiplerimiz gerekse de jandarma ekiplerimiz bayram yoğunluklarının trafik kazasına dönüşmemesine ve dikkatli, güvenli sürüşünün sağlanmasına, gerekli tüm tedbirlerin alınmasına yönelik adımlarını atıyorlar.

Ramazan Bayramı'nda kaç personel görev yapacak? Bakan Soylu, yaklaşık 100 bin kolluk kuvveti personelinin görev yapacağını söyledi

Yaklaşık 99 bin 245 personelimiz bayram boyunca görev yapacaklar. Aynı zamanda hem helikopterle havadan trafik denetimlerimiz devam edecek aynı zamanda drone ile denetimlerimiz devam edecek. Özellikle belli aralıklarla ekiplerimiz görevlendirildi. Görevlendirilen ekipler sürekli ve trafik kazalarını engellemek için denetimleri gerçekleştirecekler.

Bu denetimler trafik cezası yazmak için yapılan denetimler değil. Tam tersi bunlar rehberlik yapabilmek için, ölümlerin belki de en önemli sebeplerinden en yüksek sebeplerinden birisi olan süratin azaltılabilmesi için, aynı zamanda da bir farkındalık oluşturabilmek için yapılan denetimlerdir. Geçtiğimiz bayramlarda şükürler olsun ölümleri azalttık. 

‘İNŞALLAH ÜLKEMİZİ ÜZEN, MİLLETİMİZİ ÜZEN HABERLERLE KARŞILAŞMAYIZ’

Yola çıkacak sürücülere de uyarılarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Özellikle emniyet kemerine vatandaşlarımızın riayet etmelerini çok arzu ediyoruz. Cep telefonuyla konuşmamalarını çok arzu ediyoruz. Çocuklarımızın ön koltukta oturmamalarını ve arka koltukta da emniyet kemeri kullanılmasını arzu ediyoruz. Elbette ki hız limitlerine, sürat limitlerine uymaları gerekir. Geçen yıl biz özellikle otoyollarda, otobanlarda hız limitleri ve sürat limitleri konusunda uzun zamandır beklenti içinde olunan meselede bir adım atmıştık. Yani ortalama süratle girildiği zaman herhangi bir problem olmayacağını düşünüyoruz. Yollarımız iyi, arabalar iyi ve eğer bu konuda hız limitlerine riayet edilirse inşallah yakınlarımızı üzen, ülkemizi üzen, milletimizi üzen haberlerle karşılaşmayız. Bu sorumluluğu hep beraber taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

‘ÇOK RAHAT BİR ŞEKİLDE İDARE EDEBİLECEĞİMİZ BİR YOĞUNLUK’

Bayram tatili nedeniyle yollarda oluşan yoğunlukla ilgili konuşan Süleyman Soylu sözlerine şöyle devam etti:

"Dönüşte aynı tedbirler devam edecek. Tabii bayram tatilini, okul tatilini birleştirenler de oldu. Yani tatili uzun süreli yapanlar da oldu biz onun için okul tatilinden başladık. Bayram tatilinin sonuna kadar da yani 14’ü ile 24’ü arasında bu bütün tedbirleri alabilecek bir planlamayı gerçekleştirdik. Bayram tatilinin kısmen biraz daha kısa olması ve okul tatiliyle beraber yaygınlaşması sebebiyle diğer bayramlara nazaran yoğunluk biraz daha az ama genel güzergahlardaki yoğunluklarımız yüzde 40 ile yüzde 50 arasında şu anda normal günlere göre artmış durumdadır. Bu da bizim yönetebileceğimiz çok rahat bir şekilde de idare edebileceğimiz bir yoğunluk.

SEYMENOĞLU'NUN AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ömer Seymenoğlu, bayram tatilinde ülke genelinde Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca, toplam 164 bin 686 personel, 25 bin 305 ekip ile bin 174 hava aracı, 357 deniz aracı ve 835 dedektör köpekten oluşan unsurlar ile denetim faaliyetlerinin yürütüldüğünü söyledi.

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin