Prof. Dr. Yücel Sayman İstanbul Barosu önünde düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul Barosu eski başkanlarından Prof. Dr. Yücel Sayman için İstanbul Barosu önünde tören düzenlendi. İstanbul Barosu önünde düzenlenen törenin ardından cenaze Üsküdar'daki Şakirin Camii'ne getirildi. Sayman'ın naaşı ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Google Haberlere Abone ol
Prof. Dr. Yücel Sayman İstanbul Barosu önünde düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

1996-2002 döneminde İstanbul Barosu Başkanlığı yapan ve çarşamba günü 82 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Yücel Sayman için İstanbul Barosu önünde tören düzenlendi. Yücel Sayman'ın cenazesi saat 12.00'da istiklal Caddesi'ndeki baro önüne getirildi. Törene, Yücel Sayman'ın eşi Hacer Sayman, oğulları Yusuf Sayman, Can Sayman, kızı Yaprak Sayman, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile avukatlar ve sevenleri katıldı

“GERÇEK BİR HOCAYI KAYBETTİK"

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu " Gerçekten yaşamı boyunca hep ders veren gerçek bir hocayı kaybettik. O yürek duruncaya kadar hep insan hakları adına demokrasi adına geride bıraktığı bir mücadeleyi simgeledi bir anlamda. Bir özgün dönemin baro başkanlığını yaptı, hepimize dersler bıraktı. Hukuk sanattır demişti, hem gerçek bir hukukçuydu. Hem bir akademisyen olarak gerçek bir avukattı. Bütün bunların ötesinde gerçek bir de sanatçıydı. O anlayışları özünde birleştirebilen bir kişiliğe sahipti" diye konuştu.

 “SAVUNMANIN KUTSALLIĞINA İNAN BİRİYDİ"

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız "Yücel Sayman, bir avukat olarak bir akademisyen olarak Yasama, Yürütme, Yargı kuvvetler ayrılığında yargının önemli noktası saydığı savunmanın bana göre ön şahsiyetlerinden biriydi. Savunmanın kutsallığına inanan özellikle hak ve özgürlükler, hukuk devleti konusunda analitik, felsefi derinlemesine düşünceleriyle hepimizin zihninde ayrı bir yeri vardır. Akademisyenliğinden çok şey öğrendik. Avukatlık mesleğindeki ilkeli duruşundan demokratik, hak ve özgürlükler noktasındaki o ilkeli duruşundan hayatı boyunca taviz vermeyen ender kişiliklerden biriydi" dedi. Yapılan konuşmaların ardından Yücel Sayman'ın cenazesi cenaze aracına konularak Şakirin Camii'ne götürüldü.

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

İstanbul Barosu önünde düzenlenen törenin ardından cenaze Üsküdar'daki Şakirin Camii'ne getirildi. Eşi Hacer Sayman, oğulları Yusuf Sayman, Can Sayman ve kızı Yaprak Sayman'ın taziyeleri kabul etti. Cenaze törenine, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, avukat ve akademisyenler katıldı. Gözyaşlarına boğulan eşi Hacer Sayman'ı arkadaşları teselli etmeye çalıştı. Dua ve helallik alındı. Sayman'ın naaşı ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin