Prof. Dr. Naci Görür'den korkutan Düzce depremi açıklaması. Görür'den İstanbul depremi değerlendirmesi. Düzce depremi büyük İstanbul depremini tetikleyebilir

Düzce'de 23 Kasım günü sabaha karşı 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş depremde 2 vatandaş panik nedeniyle hayatını kaybederken çok sayıda vatandaş da yaralanmıştı. Deprem sonrası ilk akla gelen sorulardan biri Düzce depreminin büyük İstanbul depremini tetkleyip tetiklemeyeceğiydi. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den dikkat çeken bir değerlendirme geldi. Görür, depremin beklenen İstanbul depremini öne almış olabileceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol
Prof. Dr. Naci Görür'den korkutan Düzce depremi açıklaması. Görür'den İstanbul depremi değerlendirmesi. Düzce depremi büyük İstanbul depremini tetikleyebilir

Deprem Uzmanı Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Düzce depreminin ardından, bilim ve akıl dışı söylemlerin yayıldığına dikkat çekerek vatandaşlara uyarılarda bulundu.

ÖNGÖRÜSÜNÜ PAYLAŞTI

Düzce depreminin beklenen İstanbul depremini öne almış olabileceğini belirten Görür, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Arkadaşlar, Düzce'de olan son depremden sonra, fısıltı gazetesi şeklinde yakında şu büyüklükle, şu şekilde bir deprem bekleniyor diye bilim dışı, akıldışı söylemlerin yayıldığını duyuyorum. Biliyorsunuz, depremin, yerini, büyüklüğünü ve zamanını önceden bilemiyoruz. Ancak bu ayrıntılardan uzak öngörülerde bulunabiliyoruz.

Örneğin Düzce Depremi Marmara'da beklenen depremi zaman olarak etkileyebilir gibi. Düzce'de büyük bir deprem öngörümüz de yok. Şu anda AFAD'ın tüm ilgili birim ve yetkilileri ile sahada olduğunu ve duruma hakim olduklarını biliyorum.

Yapılacak en doğru şey bilim dışı söylemlerden uzak durarak AFAD'ın telkin ve kararları doğrultusunda hareket etmektir. Sevgiyle.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin