Prim gün sayısı eksik olan EYT'lilere beklenen haber geldi. EYT kasım ayında komisyona geliyorç SGK uzmanı Özgür Erdursun EYT'den kaç kişinin yararlanacağını açıkladı müjde verdi

Hükümet kanadından ve MHP'den EYT ile ilgili peş peşe açıklamalar gelirken, kasım ayında bu çalışmanın komisyona geleceği belirtilmişti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sarıeroğlu yasadan 4.5 milyon kişinin faydalanacağını açıkladı ancak SGK uzmanı Özgür Erdursun, bu sayıyı maksimum 1 milyon kişi olarak duyurdu. Erdursun, hükümet ve muhalefetin gündeminde prim günü eksik olanlar için bir çalışmanın olduğu müjdesini verdi.

Google Haberlere Abone ol
Prim gün sayısı eksik olan EYT'lilere beklenen haber geldi. EYT kasım ayında komisyona geliyorç SGK uzmanı Özgür Erdursun EYT'den kaç kişinin yararlanacağını açıkladı müjde verdi

Kamuoyunda EYT olarak bilinen, emeklilikte yaşa takılanlar konusu için milyonlarca vatandaş çözüm bekliyor. EYT’lilerin emekli olacağı tarih ve ilk emekli maaşı merak ediliyor. Türkiye’de 5 milyon kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar’da son durum ne?

Hükümet kanadından gelen açıklamalara bakıldığında aralık ayında EYT sorunun Meclis7e geleceği ve yasanın da ocak ayından itibaren geçerli olacağı belirtiliyor.

Son açıklama MHP Grup Başkanvekili Erhan Akçay'dan gelmiş ve Akçay, tv100'de EYT'nin kasım ayında komisyona geleceğini söylemişti.

Yeni yasama yılının 1 Ekim’deki özel oturumuna katılan AK Parti Sosyal Politikalar Sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu da yine, tv100'de EYT üzerine konuştu ve çok önemli bir açıklama yaptı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sarıeroğlu, "EYT’ye çok büyük bir beklenti var biliyorsunuz. Emeklilikte yaşa takılanlar burada da vardır. Bugün birkaç televizyon programında bununla ilgili açıklama yaptık. Yaklaşık dört buçuk milyon emekçimiz bu konuda bir çalışmanın artık sonlandırılmasıyla ilgili beklenti içerisinde. İnşallah 2022'nin sonunda bu çalışmayı meclisimizde yasalaştıracağız” ifadelerini kaydetmişti.

 

4.5 milyon kişi yararlanacak

4 buçuk milyon emekçinin tamamının EYT kapsamında bekledikleri düzenlemeye kavuşmalarının sağlanacağını vurgulayan Sarıeroğlu, “Bu kapsamda biliyorsunuz geçmişte sosyal güvenlikle ilgili çok farklı uygulamalar var ama 1999 yılının Eylül ayından önce farklı bir sigortalılık içinde emekli sandığımız, bağ kurumuz SSK’larımızla ilgili şartlar vardı. Bu şartlar kapsamında bağ kur sigortalarımız, emekli sandığı işitirakçılarımız için kadınlar 7 bin 200 gün pirim öderlerdi. Erkekler 9 bin gün pirim öderlerdi. Yine SSK sigortalıları da kadınlarda 20 yıllık bir sigortalılık süresi vardı ve 5 bin günlük bir pirim ödeme gün sayısı aranıyordu. Yine erkeklerde 25 yıllık bir sigortalılık ve 5 bin günlük bir pirim ödeme gün sayısı aranıyordu. 1999 Eylül ayından itibaren buna bir yaş kriteri eklendi. Sonraki dönemlerde farklı düzenlemeler oldu. Bununla ilgili inşallah bu kapsamlarda olan 4 buçuk milyon emekçimizin tamamının EYT kapsamında o bekledikleri düzenlemeye kavuşmalarını da sağlayacağız. 4 buçuk milyon kardeşimizin tamamı EYT çalışması içerisinde olacak” diye konuşmuştu.

SGK uzmanı Özgür Erdursun rakam verdi, prim gününe dikkat çekti

EYT ile ilgili yaptığı açıklamalarla ve verdiği haberlerle EYT'lilerin çok sıkı takip etitği SGK uzmanı Özgür Erdursun ise konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Erdursun EYT çıktığı takdirde yararalanacak olan insan sayıyısının 4.5 milyon olmadığını bunun 700 ile 1 milyon arasında olduğunu belirtti ve prim günü eksik olanlar ile ilgili güzel bir haber verdi.

Özgür Erdursun, "EYT’li sayısı staj ve çıraklar dahil 4.4 milyondur. Yasa çıktığında 700 bin-1 milyon arasında EYT’li emekli olur. EYT’li olup prim gün sayısı eksik olan milyonlarca EYT’li var. Bu sayıları ilk benden duydunuz, şimdi hükümet yetkilileri ve muhalefet bu sayılar üzerinden konuşuyor. EYT meclise geldiğinde, EYT’lilerin isteği dışında bir düzenlemeyi oylama durumunda, seçim öncesi ilave prim ve yaş şartı getirme yönünde vekillerin el kaldırması, onay vermesi yürek ister!" paylaşımında bulundu.

Prim gün sayısı eksik olan EYT'lilere beklenen haber geldi. EYT kasım ayında komisyona geliyorç SGK uzmanı Özgür Erdursun EYT'den kaç kişinin yararlanacağını açıkladı müjde verdi - Resim : 2

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin