Piyasaları sallayacak Rusya kararı. Petrol fiyatlarını fırlatacak gelişme. G7 ülkeleri Rusya'ya yönelik yeni yaptırım kararını duyurdu

G7 ülkeleri, Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketi dünya piyasalarını sallayacak. Yeni yaptırım paketi kapsamında ptrol kararı da yer aldı. Alınan karar göre Rusya'dan petrol ihracatı kademeli olarak bitirilecek. Ya da yaptırımlar kapsamında tamamen bitirilecek.

Google Haberlere Abone ol
Piyasaları sallayacak Rusya kararı. Petrol fiyatlarını fırlatacak gelişme. G7 ülkeleri Rusya'ya yönelik yeni yaptırım kararını duyurdu

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgal hareketi nedeniyle yaptırım kararları gelmeye devam ediyor. Rusya'nın başlattığı işgal hareketı, 3'üncü ayına yaklaşmak üzere, çatışmalar ise sürüyor.

G7 ülkeleri, Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketi kapsamında Rusya'dan petrol ihracatını kademeli olarak bitireceklerini ya da tamamen keseceklerini duyurdu.

Bu kararla birlikte petrol fiyatlarının dünya genelinde yükselmesi bekleniyor.

Grup Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada olmak üzere yedi ülkeden oluşmakta olup Avrupa Birliği de G7 içinde temsil edilmektedir.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden ve Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Kanada ve Japonya liderlerinin Ukrayna’nın savaş alanındaki ve müzakere masasındaki konumunu güçlendirmek için Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ile görüştüklerini belirterek, “Bugün tüm G7 ülkeleri, Rus petrolünün ithalatını aşamalı olarak durdurmayı veya yasaklamayı taahhüt etti. Bu, Putin’in ekonomisinin ana damarına sert bir darbe olacak ve savaşını finanse etmek için ihtiyaç duyduğu geliri elinden alacak. G7 ayrıca, istikrarlı küresel enerji kaynakları sağlamak için birlikte çalışmayı taahhüt ederken, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltma çabalarını da hızlandırıyor” açıklamasında bulundu.

RUS MEDYASINA YAPTIRIMLAR

Beyaz Saray yaptığı açıklamada ayrıca Rusya’ya karşı bir takım yeni yaptırımları duyurdu. Yapılan açıklamada, “ABD, Rusya’da doğrudan veya dolaylı olarak en çok izlenen, devlet kontrolündeki televizyon istasyonlarından Channel One Russia, Russia-1 ve Anonim Şirket NTV Broadcasting’e yaptırım uygulayacak” denildi.

ABD ÜRÜNLERİNİN RUSYA’YA İHRACATINA İLİŞKİN YENİ YASAKLAR

Beyaz Saray ayrıca Rusya’nın savaş çabalarının engellenmesi için daha fazla ihracat kontrolleri ve yaptırımlar uygulanacağını belirterek, ABD’nin ahşap ürünler, endüstriyel motorlar, fanlar ve havalandırma ekipmanları, buldozerler ve diğer birçok endüstriyel ürün yelpazesinde Rusya’nın sanayi sektörüne ek kısıtlamalar getiren yeni bir takım ticari uygulamaların yapılacağını söyledi. Açıklamada, “Bu yeni kontroller, Rusya’nın askeri yeteneklerini destekleyebilecek öğelere ve gelire erişimini daha da sınırlandıracak” denildi.

RUS İŞ ADAMLARINA YAPTIRIMLAR

Beyaz Saray, Ukrayna’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne veya siyasi bağımsızlığına zarar verebilecek olan Rus iş adamı ve aile üyelerine yaptırımlar, Rusya ve Belarus yetkililerine ise vize kısıtlamaları uygulanacağını açıkladı. ABD’nin Rus ve Belarus yetkililerine yaklaşık 2 bin 600 vize kısıtlaması getirdiğini, Rusya’daki tüm banka varlıklarının yaklaşık üçte birini elinde tutan ve Rusya’nın en büyük finans kurumu olan Sberbank’tan 8 yöneticiye ve bir Rus bankası olan Gazprombank’tan 27 yöneticiye yaptırım uygulandığını açıkladı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin