Palamut bolluğu yaşanıyor: Karadeniz'de balıkçılar kasalar dolusu palamutla döndü, 70 liradan tezgahlara kondu

Av yasağının sona erdiği 1 Eylül'den beri Karadeniz'de balıkçılar istedikleri gibi palamut yakalayamıyordu. Bugün ise balıkçıların yüzü gülüyor. Sinoplu balıkçılar kasalar dolusu palamutla kıyıya döndü. 500 gramı bulan palamutlar 70 liradan tezgahlara geldi.

Google Haberlere Abone ol
Palamut bolluğu yaşanıyor: Karadeniz'de balıkçılar kasalar dolusu palamutla döndü, 70 liradan tezgahlara kondu

Sinop'ta avlanan kasalar dolusu palamut, balıkçıların yüzünü güldürdü. Av yasağının sona erdiği 1 Eylül'den itibaren Karadeniz'de istediği palamut avını yapamayan balıkçılar, ağlarına takılan palamutlarla kıyıya döndü.

Balıkçılık kenti Sinop'ta hamsinin ardından palamut da tezgahtaki yerini aldı.

Sinoplu Balıkçı Mert Kanal, gazetecilere Karadeniz'de palamudun bu sezon geç de olsa tezgahlarda yerini aldığını söyledi.

70 LİRADAN SATILMAYA BAŞLANDI

İklim değişikliği nedeniyle Türkiye'de ve dünyada yaşanan olumsuzluklardan denizcilik sektörünün de etkilendiğini belirten Kanal, bu kapsamda özellikle balıkçılık açısından yavan ve durgun bir sezon geçirildiğini aktardı.

Yirmi gün gecikmeli de olsa Karadeniz'de palamudun görünmeye başladığını belirten Kanal, "Sezonda geç gelen palamudun çok verimli ve bol olacağını zannetmiyoruz. Umarım yanılırız ve bundan sonra bol miktarda çıkar, vatandaşlarımız da palamuda doyar." dedi.

Kanal, palamudun ağırlığının 400-500 gram arasında değiştiğini ve tanesinin 70 liradan satıldığını kaydetti.

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin