Özgür Demirtaş, doların sert yükselişi ve düşüşü sonrası iktidarı eleştirdi! Sorular sıraladı, 'Yoksa biliyor muydunuz?' dedi

Ekonomist Özgür Demirtaş, tehdit, yalan ve iftiraya uğradığını belirterek, "Benden Trollere son uyarılar, beni ve sevdiklerimi rahat bırakın" dedi. Doların sert yükselişi ve sert düşüşüne dair sert açıklamalar yaptı. İktidara, faiz karşıtlığı yapıp doları yükselttiniz sonra faiz sistemine geçip doları düşürdünüz." deyip iktidara sorular sıraladı.

Google Haberlere Abone ol
Özgür Demirtaş, doların sert yükselişi ve düşüşü sonrası iktidarı eleştirdi! Sorular sıraladı,  'Yoksa biliyor muydunuz?' dedi

Ekonomist Özgür Demirtaş, Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi. Twitter hesabından paylaşım yapan Demirtaş, kendisine yönelik tehdit geldiğini ve iftira atıldığını söyledi. 

İktidarın doların 'bilinçli' olarak arttırıldığı söylemlerini ve "Çin modeline geçtik" açıklamalarını hatırlatan Demirtaş, "Madem yapabiliyordunuz: Neden Dolar/TL nin 10'nun üzerine çıkmasına izin verdiniz?" diye sordu. 

 Demirtaş, Twitter hesabından şunları paylaştı:

1) Benden Trollere son uyarılar: Tehdidi, Yalanı, İftirayı Bırakın. Ülkemiz için doğru olanı bilimsel olanı yapın. 3 Aydır: "Faiz Günahtır. Dolar artarsa artsın. Bizim işimiz Dolarla mı, Biz ÇİN modeline geçiyoruz. Dolar artsın UCUZ işgücü olacak" dediniz Doları arttırdınız.

2) Sonra tam 180 derece ÇARK ettiniz. Ve insanlara gelin paranızı yatırın size Dolar artışı kadar EXTRA FAİZ FAİZ FAİZ verelim diyip faizi arttırdınız. Bu sefer de Doları Düşürdünüz. Soru Şu: Madem yapabiliyordunuz: Neden Dolar/TL nin 10'nun üzerine çıkmasına izin verdiniz?

Özgür Demirtaş, doların sert yükselişi ve düşüşü sonrası iktidarı eleştirdi! Sorular sıraladı,  'Yoksa biliyor muydunuz?' dedi - Resim : 2

3) Neden son dakikaya kadar Dolar/TL yi azdıracak açıklamalar yaptınız? Neden "ÇİN modeline geçiyoruz. Çin başardı biz de başaracağız. Faizi Düşüreceğiz, Dolar artarsa artsın" dediniz. NEDEN? SONSUZ faiz son dakika da mı aklınıza geldi? Yoksa biliyor muydunuz yapacağınızı?

 4) Yapacaktıysanız, neden Dolar /TL'nin 10'nun üzerine çıkmasına İZİN verdiniz? NEDEN? Kimler 18'den Doları Satttı. İsim isim Açıklayın. Uyarıyorum. Eğer benim ve sevdiklerimin hakkında en ufak bir YALAN, İFTİRA ya daha karışırsanız... Beni ve sevdiklerimi Yalnız bırakın.

 NE OLMUŞTU?

İktidar, "Çin modeline geçtik" diyerek dolardaki yükselişin bilinçli olduğunu savunuyordu. Ancak Merkez Bankası'nın doların rekor üstüne rekor kırması üzerine piyasalara doğrudan müdahalede bulunması kafaları karıştırıyordu. 

Son olarak doların 18'e çıkmasının ardından, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan 20 Aralık Pazartesi günü gerçekleşen kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada 'kur korumalı TL mevduatı sistemi' uygulamasının başlayacağını açıkladı. Bu açıklamayla birlikte dolar 11 seviyesine düştü. Doların bir günde bu kadar düşmesi ise akıllara "Arka planda kimler kazandı?" sorusunu getirdi. 

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin