Otomobil sahipleri dikkat: Son 5 gün. Yeni uygulama 1 Aralık 2021 tarihinde başlıyor. Sürücüler dikkat, cezası var

Otomobil sahipleri dikkat. Daha önce 1 Nisan'da zorunluluk kaldırılmıştı. Şimdi yeniden o uygulama başlıyor ve yeni tarih de 1 Aralık 2021. Otomobillerde kış lastiği uygulaması sona ermişti ancak kış aylarına girdiğimiz şu günlerde bu uygulama yeniden başlayacak ve bunun da başlangıç tarihi 1 Aralık. Kış lastiği takmayanlara para cezası var. Peki hangi araçlar için kış lastiği takılması zorunlu? İşte bununla ilgili tüm detaylar.

Google Haberlere Abone ol
Otomobil sahipleri dikkat: Son 5 gün. Yeni uygulama 1 Aralık 2021 tarihinde başlıyor. Sürücüler dikkat, cezası var

Türkiye'de 1 Nisan'da sona eren kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık itibariyle tekrar zorunlu hale gelecek.

Kazaların önlenmesinde ve yakıt tüketiminin azaltılmasında önemli yere sahip olan kış lastiği hakkında bilgilendirmede bulunan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TSOF ) Başkanı Fevzi Apaydın, sürücülerin son güne bırakmadan kış lastiklerini taktırmaları gerektiğini ifade etti.

Kış lastiğinin zorunlu olduğu alanlara ve kullanım amacına değinen Fevzi Apaydın şöyle konuştu:

Kış lastiği yoksa en yakın yere çekilir

Kış lastiği, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan (yabancı plakalı araçlar dâhil) araçlarda zorunludur. Kış lastiği zorunluluğuna uymayanların cezası aracın işletenine 846 Türk Lirasıdır. İdari para cezasının ardından sürücüye lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yere gitmelerine izin verilir.

 

Kış lastiği kamyon ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinde, kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinde, seyir esnasında değiştirilmek zorunda. Takılan lastiklerin kış lastiği olması zorunludur. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçer. Kış lastiği diş derinliği kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde 4 mm'den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda 1,6 mm'den az olamaz.

Ayrıca patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Kış lastiklerinin yanaklarında, (M+S) veya kar tanesi veya her iki işarette bulunur. Aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde sırt deseni uygunluğu kontrol edilir. Lastikler kaplama ise diş derinliği ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.

Otomobil sahipleri dikkat: Son 5 gün. Yeni uygulama 1 Aralık 2021 tarihinde başlıyor. Sürücüler dikkat, cezası var - Resim : 2

1 Aralık'tan itibaren

Herkesin araçlarına kış bakımı yaptırması gerektiğine de değinen Apaydın, şunları söyledi:

Havanın soğuması ile normal lastikler sertleşir ve yola tutunması zorlaşır. Kış lastikleri ise özel hamuru ve yüksek silika oranı sayesinde 7 derecenin altında da yumuşaklığını ve dayanıklılığını korur. Damarlı sırt yapısı ve derin dişleri sayesinde erimiş karlı ve çamurlu suyu daha iyi tahliye eder. Kış şartlarında daha emniyetli sürüş sağlar ve daha kısa mesafede durur. 2 yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar için 1 Aralık'tan itibaren kış lastiği takılmasının zorunludur.

1 Aralık'tan itibaren kış lastiği takmamanın cezasının 846 liradır. Ceza 1 Ocak 2022'den itibaren yeniden değerleme oranında artacaktır. Kış lastiğine geçişte tarihten çok hava muhalefetinin göz önüne alınması gerekmektedir. Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü bölgelerde trafiğin daha güvenli olması için 1 Aralık beklenmeden kış lastiğine geçilmelidir. Zorunlu uygulamanın başlamasından önce yoğunluk yaşanmaması için vatandaşlarımız araçlarına daha önceden kış lastiği takmalıdır. Özellikle kışa girerken herkes araç muayenesini, bakımını en doğru şekilde yaptırmalı, aracın kışa hazırlığı külfet gibi görülmemeli. Hepimizin can ve mal güvenliği için kış lastiğinin ve araç bakımının önemi büyüktür.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin