Oscar'ın sahipleri belli oldu! İşte, kazananlar...

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından bu yıl 90'ıncı kez düzenlenen Oscar Ödülleri Los Angeles'ta sahiplerini buldu.

Google Haberlere Abone ol
Oscar'ın sahipleri belli oldu! İşte, kazananlar...

90. Oscar Ödülleri Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda sahiplerine verildi. Sunuculuğunu Jimmy Kimmel'ın üstlendiği törende 13 dalda aday olan Shape Of Water (Suyun Sesi) en iyi film ve yönetmen de dahil dört dalda ödülü kazandı.En iyi erkek oyuncu ödülü Gary Oldman'ın, en iyi kadın oyuncu ödülü de Frances McDormand'ın oldu.Törenin sunucusu Jimmy Kimmell, açılışta Hollywood'da son aylara damgasını vuran cinsiyet eşitsizliğine ve taciz iddialarına yönelik bir konuşma yaptı. Aynı ajans tarafından temsil edilseler bile kadın ve erkek oyuncular arasındaki kazanç eşitsizliğinin de altını çizdi.Kimmell, konuşmasında geçen yıl yaşanan skandala da gönderme yaparak "Bir daha öyle bir şey yaşamak istemeyiz" diye konuştu. Geçen yıl Oscar töreninde sahneye birlikte çıkan Faye Dunaway ve Warren Beatty, ellerinde tuttukları zarftan çıkan kağıda bakarak En İy Film Ödülü'nü La La Land'in kazandığını açıklamıştı. Ancak sonradan Jordan Horowitz, bir yanlışlık olduğunu, ödülün sahibinin Moonlight olduğunu söylemişti. O sırada salonda büyük bir şok yaşanmıştı. Bu yanlış anons da Oscar tarihine büyük bir skandal olarak geçmişti.Törende en iyi film ödülünü, bir yanlışlık sonucu geçen yılki skandal sunumu yapan ikili Warren Beatty ile Faye Dunaway açıkladı. Beatty, zarfı açmadan önce geçen yılki talihsizliğe de gönderme yaptı.Bu yıl 90'ıncı kez düzenlenen Oscar töreni, Los Angeles'daki Dolby Tiyatrosu'nda yapılıyor. Törenden önce kırmızı halı geçişinde ünlüler şıklık yarışı sergiledi.İşte, 90'ıncı Oscar ödüllerinde en iyiler:En İyi Film: The Shape of WaterEn İyi Yönetmen: Guillermo del Toro (The Shape of Water)En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

En İyi Erkek Oyuncu: Gary Oldman (Darkest Hour)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Allison Janney (I, Tonya)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

En İyi Özgün Senaryo: Get Out (Jordan Peele)En İyi Uyarlama Senaryo: Call Me By Your Name (James Ivory)En İyi Animasyon Filmi: CocoYabancı Dilde En İyi Film: A Fantastic Woman (Şili)

En İyi Belgesel Film: IcarusEn İyi Kısa Belgesel: Heaven is a Traffic Jam on the 405En İyi Canlı Aksiyon Kısa Film: The Silent ChildEn İyi Animasyon Kısa Film: Dear Basketball

En İyi Film Müziği: The Shape of WaterEn İyi Özgün Şarkı: Remember Me (Coco)En İyi Ses Kurgusu: DunkirkEn İyi Ses Miksajı: DunkirkEn İyi Yapım Tasarımı: The Shape of WaterEn İyi Görüntü Yönetimi: Blade Runner 2049En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Darkest HourEn İyi Kostüm Tasarımı: Phantom ThreadEn İyi Film Kurgusu: DunkirkEn İyi Görsel Efekt: Blade Runner 2049Yabancı dilde en iyi film ödülünü Şili'yi temsil eden A Fantastic Woman kazandı. TACİZE, CİNSİYET AYRIMCILIĞINA VE ÖTEKİLEŞTİRMEYE HAYIR90'ıncı Oscar gecesinde Time's Up ve Me Too hareketi Altın Küre başta olmak üzere diğer törenlerdeki kadar baskın değildi. Konu biraz daha ölçülü bir şekilde gündeme geldi. Bu kez sadece taciz olayları ve cinsiyet ayrımcılığı değil, aynı zamanda göçmenlik ve ötekileştirme konuları da gündeme getirildi. Gecede Me Too ve Time's Up haraketlerine özel bir bölüm ayrıldı. Harvey Weinstein skandalının ortaya çıktığı ilk dönemden beri mağdur olduklarını dile getiren ilk yıldızlardan olan Ashley Judd, kendisinin de tacize uğradığını sosyal medya aracılığıyla duyuran Salma Hayek ve iddialara göre Weinstein tarafından kariyeri bitirilen Annabella Sciorra sahneye davet edildiler. Üç ünlü yıldız Hollywood'daki cinsiyet ayrımcılığını kısa birer konuşma ile dile getirdi. Konuşma sırasında başka ünlülerin de konuyla ilgili görüşlerini ifade ettiği kısa bir video gösterildi.En iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Frances McDormand, çok heyecanlı bir konuşma yaptı. "Anlatacak hikayelerimiz var" diyen oyuncu, salondaki bütün kadınlara "Yanıma gelin" çağrısı yaptı. Ön sırada oturan Meryl Streep'e seslenerek "Meryl, sen yaparken herkes yapar" dedi. Frances McDormand'ın bu konuşması ayakta alkışlandı.Törenin ilginç anlarından biri de yan salonda film izleyen sinemaseverlerin yanına ünlülerin yaptığı bir ziyaretti. Sunucu Jimmy Kimmel, "Aslında bu gece teşekkür etmemiz gereken başkaları da var. Yaptığımız filmi seyredenler" dedikten sonra yan salonda bir filmin ön gösteriminin yapıldığı belirterek aralarında Gal Gadot, Guillermo Del Toro ve Margot Robbie'nin de bulunduğu bir grup ünlüyü de alarak o salona gitti. Ünlüleri karşılarında gören sinemaseverler heyecanlandı. Kimmel, seyircilerden birine de törenin bir sonraki aşamasının sunumunu yaptırdı. Ünlüler, salondaki seyircilere atıştırmalık dağıttı. 86 yaşındaki Rita Moreno da hem enerjisiyle hem de kıyafetiyle ilgi odağı oldu. Moreno, 1962 yılında Batı Yakasının Hikayesi ile Oscar kazandığı törende giydiği kıyafetle geceye katıldı. Elbisenin birkaç ayrıntınısı yenileten Moreno, gururla bu elbiseyi 56 yıl önce de giydiğini belirtti. Moreno'nun yıllara meydan okuyan hali geceye damga vurdu.Gecede 80 yaşındaki Jane Fonda da beyaz elbisesi içinde sergilediği zarif görüntüyle beğeni topladı.


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin