Orta Doğu'da ateşkes umudu belirdi. ABD basını İsrail ile Hamas arasında çatışmalara 5 günlük ara verilebileceğini bildirdi. Biden'dan da açıklama var

İsrail ve Hamas arasındaki çatışma 45 gündür devam ediyor. Amerikan basınına göre taraflar, çatışmalara 5 gün ara verilmesini öngören bir anlaşmaya çok yakın. Müzakerelerin arabulucusu Katar, küçük anlaşmazlıkların kaldığını belirtiyor. ABD Başkanı Joe Biden ise anlaşmanın yakın olduğunu düşündüğünü ifade etti. Gazze'de ise yaşanan çatışmalarda can kaybı 13 bini aşmış durumda.

Google Haberlere Abone ol
Orta Doğu'da ateşkes umudu belirdi. ABD basını İsrail ile Hamas arasında çatışmalara 5 günlük ara verilebileceğini bildirdi. Biden'dan da açıklama var

İsrail Hamas arasındaki savaş yedinci haftasında. Bölgede ateşkes için çabalar sürüyor.

Dolaylı müzakerelere arabulucuk yapan Katar'ın Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed El Sani, Hamas ile İsrail arasında esir takasının yakında gerçekleşebileceğini işaret etti. Müzakerelerde çözülebilecek lojistik küçük zorluklar kaldığını söyledi.

NTV'deki habere göre ABD Başkanı Joe Biden ise bugün yaptığı açıklamada, anlaşmanın yakın olduğunu düşündüğünü söyledi.

Gazze'deki esirlerin serbest bırakılması için bir anlaşmanın yakın olup olmadığına ilişkin soruya Biden, "Öyle olduğuna inanıyorum." yanıtını verdi.

Biden, konuya ilişkin daha fazla ayrıntı paylaşmadı ve "konuşmaya hazır olmadığını" söyledi.

Hafta sonu Amerikan The Washington Post gazetesi de çatışmalara geçici ara için anlaşmaya varıldığını yazmıştı. Amerikan yönetiminden ise "Henüz anlaşmaya varılmadı, taslak çalışması sürüyor" şeklinde bir açıklama gelmişti.

İsrail'in ABD Büyükelçisi Michael Herzog, ABC'ye konuştu. "Ateşkes için umutluyum" dedi. Herzog çalışmaların sürdüğünü belirtti. Herzog, ayrıntı vermedi.

Taslak metne göre, ateşkes süresi beş gün. Buna karşılık olarak Hamas bu süreçte en az 50 kadın ve çocuk rehineyi serbest bırakacak.

Bu işlem 24 saatlik aralıklarla olacak.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin