Operanın acı kaybı

İstanbul Devlet Operası’ndaki görevinden 2003’te emekli olan tenor Erol Uras dün akşam hayatını kaybetti. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Erol Uras'ın ölümüyle ilgili bir açıklama yaptı.

Google Haberlere Abone ol
Operanın acı kaybı

Tenor Erol Uras dün akşam hayatını kaybetti.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Erol Uras'ın ölümüyle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada "Opera tarihimizin en önemli tenorlarından Erol Uras’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyoruz. Sanat camiamızın başı sağ olsun" denildi..

Erol Uras kimdir?

Erol Uras, 1962’de korist olarak İstanbul Şehir Operası'nda görev aldı ve ardından 1965’te solist oldu. Uras, burada 1970’e kadar baş tenor olarak görevini sürdürdü. 1980’de Deutsche Oper Berlin’de söyleyen Uras, pek çok ünlü orkestra şefi ve ayrıca Leyla Gencer’le opera eğitimini sürdürdü.

Hem yur tiçi hem de yurt dışında opera, resital, senfonik konser ve oratoryo performanslarında yer alan sanatçı, 30'u aşkın eserde başrol seslendirdi.

İstanbul Devlet Operası’ndaki görevinden 2003’te emekli olan tenor, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nde öğrenciler yetiştirdi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin