Okullar tatil edildi. Kar yağışı birden bastırdı. Türkiye soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Ankara'da okullar tatil edildi mi? İstanbul ve İzmir'de hava durumu

Kar yağışı ve soğuk hava Nisan ayına 2 gün kala birçok kenti etkisi altına aldı. Ankara'da kar her tarafı beyaza bürüdü. Yozgat'ta ise kar kalınlığı 10 santimetreyi buldu, okullar tatildi. Nevşehir'de de kar nedeniyle eğitime ara verildi. Ordu'nun bazı ilçelerinde kar nedeniyle eğitime ara verildi. Muş, Çorum ve Gümüşhane de eğitime ara veren iller arasında yer aldı. Sivas'ta ise taşımalı eğitime ara verildi. İstanbul'un yüksek kesimlerine karla karışık yağmur yağdı. İşte hava durumu...

Google Haberlere Abone ol
Okullar tatil edildi. Kar yağışı birden bastırdı. Türkiye soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Ankara'da okullar tatil edildi mi? İstanbul ve İzmir'de hava durumu

Bugün sabah saatlerinden itibaren yurdun birçok bölgesinde etkisini sürdüren kar yağışı özellikle de yüksek kesimlerde hayatı felç etti. Vatandaşların zor anlar yaşamasına neden olan Yozgat'ta kar kalınlığı kent merkezinde 10 santime ulaştı.

EĞİTİM ÖĞRETİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ

Yozgat il genelinde; kar yağışının etkili olması, buzlanma ve soğuk hava nedeniyle 30 Mart Perşembe günü eğitim öğretime 1 gün ara verildi.

NEVŞEHİR'DE DE OKULLAR TATİL EDİLDİ

Nevşehir'de ve Yozgat'ta, kar yağışı nedeniyle eğitime yarın ara verildiği bildirildi.

Nevşehir Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, il genelinde öğle saatlerinden bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle, 30 Mart Perşembe günü eğitime bir gün ara verildi.

ORDU'DA EĞİTİME ARA VERİLDİ

Ordu'da etkisini sürdüren kar günlük yaşamı olumsuz etkiledi. İl genelinde kar yağışı ve olası buzlanma olaylarına karşı Çaybaşı, İkizce, Akkuş, Gürgentepe, Gölköy, Mesudiye ve Korgan ilçelerinde resmi ve özel tüm okullarda eğitim- öğretime yarın ara verildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personelin de idari izinli sayılacağı bildirildi.

Kamuda görevli engelli ve hamilelerin de bir gün idari izinli sayılacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Devam eden kar yağışı ve sabah saatlerinde etkili olması beklenen don olayı nedeniyle meydana gelebilecek muhtemel olumsuzlukları önlemek amacıyla ilimiz genelinde resmi, özel kreş ve anaokulları, ilk ve orta okulları, liseler, mesleki eğitim merkezleri ile rehabilitasyon merkezlerinde valiliğimiz kararıyla 30 Mart 2023 tarihinde bir gün süreyle eğitime ara verilmiştir. Ayrıca, okullarda eğitime ara verilen günde kreş ve anaokuluna çocuğu devam eden anneler de sağlık, güvenlik ve 24 saat esasına göre hizmet veren birimlerde çalışan personel ilgili birim amirlerince değerlendirilmek üzere idari izinli sayılabilecektir."

MUŞ'TA OKULLAR TATİL

Muş'ta olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde yarın eğitim öğretime ara verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, elverişsiz hava koşulları ve kuvvetli fırtınanın devam edeceği yönünde meteorolojik uyarıların yapıldığı belirtildi.

Bazı çatılarda meydana gelen hasarın henüz giderilmediğine yer verilen açıklamada, riskli durumun önüne geçmek amacıyla 30 Mart perşembe günü il genelinde eğitim öğretime ara verildiği kaydedildi.

Açıklamada, her ikisi de çalışan anne ve babalardan lise çağından küçük çocuğu olup bakacak kimsesi olmayanların istekleri halinde ebeveynlerinden biri ile kamu kurumlarında çalışan hamile ve engelli personelin idari izinli sayılacakları bildirildi.

GÜMÜŞHANE'DE ARA VERİLDİ

Gümüşhane'de kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. Gümüşhane Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, il genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayının sağlık ve ulaşım gibi alanlarda olumsuz etkilerinin olabileceği belirtilerek, her derece ve türdeki resmi, özel, örgün ve yaygın eğitim kurumları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin yarın bir gün süre ile tatil edildiği bildirildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin de idari izinli sayılacağı kaydedilen açıklamada, yoğun buzlanmadan dolayı trafiğe çıkacak vatandaşların dikkatli olmaları istendi.

ÇORUM'DA OKULLAR ÖĞLEDEN SONRA TATİL EDİLDİ

Çorum kent merkezi ile bazı ilçelerinde kar yağışı etkisini sürdürüyor. Kentte gece saatlerinde yağmur şeklinde başlayan yağış, sabah saatlerinde kara dönüştü. Hafif şiddette etkili olan kar yağışının bugün ve yarın aralıklarla devam etmesi bekleniyor. Samsun-Ankara kara yolunun Çorum sınırları içinde kalan bölümünde trafikte aksama yaşanmaması için trafik ve Karayolları ekipleri tedbir aldı. Sungurlu Kaymakamlığı, olumsuz hava koşulları nedeniyle ilçe genelindeki taşımalı eğitime bugün öğleden sonra ara verildiğini duyurdu. Hititlerin başkenti Hattuşa'ya ev sahipliği yapan Çorum'un Boğazkale ilçesinde de kar yağışı etkili oldu. Kar yağışı nedeniyle ilçedeki binlerce yıllık geçmişe sahip Hattuşa Ören Yeri de beyaza büründü. Ören yerinin simge eserleri Boğazköy Sfenksleri ve Aslanlı Kapı, kar yağışıyla birlikte güzel görüntüler oluşturdu.

TAŞIMALI EĞİTİME ARA...

Sivas'ın Suşehri ilçesinde kar yağışı nedeniyle taşımalı eğitime 1 gün ara verildiği bildirildi.

İlçede öğle saatlerinde başlayan kar yağışı, etkisini artırarak devam ediyor.

Yoğun kar yağışı nedeniyle ilçede 30 Mart Perşembe günü taşımalı eğitime 1 gün ara verildi.

İşte 30 Mart Perşembe ve 31 Mart Cuma, Ankara ve İzmir için hava durumu tahmini...

Meteoroloji yurdun birçok bölgesinde etkisini gösteren kar yağışı ve soğuk havanın etkisini sürdürmesinin beklendiğini açıkladı. Bugün sabah saatlerinde İstanbul, Ankara, Bursa başta olmak üzere birçok büyük şehrin yüksek kesimlerinde kar yağışı ve soğuk hava etkili oldu. Soğuk havanın devam etmesi bekleniyor.

ESKİŞEHİR VE CİVAR İLLERDE SOĞUK HAVA ETKİSİNİ SÜRDÜRECEK

Arasında Eskişehir’in de bulunduğu bölgede, bugün kar yağışı ve soğuk hava ile kendisini gösteren olumsuz hava şartlarının yarın da etkili olması bekleniyor.

Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, bölge geneli parçalı çok bulutlu ve aralıklı hafif kar yağışlı geçecek. Yağışların bugün (Çarşamba) gece saatlerinden itibaren doğuya kayarak yarın Bursa ve Bilecik illerinin doğusu ile Eskişehir'de hafif olmak üzere etkili olmaya devam edecek. Düşük sıcaklık sebebiyle gece ve sabah saatlerinde yer yer etkili olmak üzere buzlanma ve zirai don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Sıcaklık mevsim normallerinin 8 ila 10 derece altında seyretmeye devam edecek. En düşük hava sıcaklığının eksi 10 derece ile Beylikova, Çifteler ve Beylikova ilçelerinde görülmesi, merkez ilçeler Odunpazarı’nda eksi 9, Tepebaşı’nda ise eksi 9 derece olması bekleniyor.

Rüzgâr, kuzeybatı yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetlice (30-50 km/sa) eseceği tahmin ediliyor. Bursa’nın batı ve kıyı kesimleri dışında kalan yerlerde orta kuvvette ve yer yer kuvvetli olmak üzere zirai don bekleniyor. Tarımsal faaliyetlerle uğraşan vatandaşların başta olmak üzere zirai don tehlikesine karşı tedbirli olunması istendi.

BALIKESİR SINDIRGI’DA KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLDU

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde başlayan kar yağışı Ulus Dağı başta olmak üzere, yüksek rakımlı mahalleleri beyaza bürüdü.

Mart sonu olmasına rağmen kar yağışının olması vatandaşı sevindirse de çiçek açan ağaçlar için tedirgin etti. Yaylabayır, Yüreğil, Işıklar, Gölcük, Derecikören, Kertil, Şahinkaya, gibi yüksek rakımlı mahalleler bahar ayında karla buluştu.

DENİZLİ'DE DE KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLDU

Denizli'de sabah saatlerinde başlayan kar yağışı özellikle yüksek kesimlerde ve karayollarında etkili oldu. Bazı ilçeler karla kaplanırken, karayollarında ise ekipler küreme çalışması yaparak trafiğin aksamasını engelledi.

Denizli'de sabah saatlerinde kar yağışı başladı. Kent merkezinde yağış etkili olmazken, yüksek kesimler karla kaplandı. Yer yer 15 santimetreyi bulan kar yağışı karayollarında da etkili oldu. Denizli'yi Antalya ve Muğla'ya bağlayan karayolunun Cankurtaran mevkisinde yolun kapanmaması için trafik polisleri ve karayolları ekipleri yoğun çaba sarf etti. Karayolları ekipleri, yolda küreme çalışması yaptı. Kış lastiği olmayan araçların geçişine izin verilmedi.

Ekiplerin çalışmaları sonrası kar yağışının da durmasıyla karayolundaki kar kütleleri temizlendi.

İSTANBUL'DA SON DURUM...

İstanbul’un yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu. Uzmanlar bu yağışların uzun sürmeyeceğini belirtti.

Lapa lapa kar yağdı, bir çok noktada çatılar beyaza büründü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyarmıştı. İstanbul’un yüksek kesimlerinde sabah saatlerinde yağmur yerini kar yağışına bıraktı.

İstanbullular sıcak havanın etkisiyle baharı beklerken bir süredir yağmur etkisini gösteriyordu. Yağmurla birlikte Aydos, Kartal, Beylikdüzü civarında kar etkili oldu.

Öğlen saatlerinde ise Beylikdüzü’nde aniden dolu yağışı başladı. Yaklaşık 20 dakika süren dolu yağışı nedeniyle araçların üstleri ve camları beyaza büründü.

İstanbul’da bulutlar artıyor, sıcaklık 10 derece. Cuma günü bölgesel yağmur geçişleri olabilir, güneş de görülecek. Sıcaklık 4 derece artıyor.

ANKARA'DA SON DURUM

Ankara’da kar yağışı bekleniyor, sıcaklık gündüz 2, gece -4 derece. Yağış Cuma günü azalıyor, sıcaklık 6 dereceye yükseliyor. Ankara'nın yüksek kesimlerinde kar kalınlığı 5 santimetreyi geçti. Ankara'da da okulların tatil edilebileceği belirtiliyor. Ancak Ankara Valiliği'nden henüz bir açıklama yapılmadı.

İzmir’de hava parçalı bulutlu, 15 derece sıcaklık ölçülüyor. Cuma günü de gökyüzünün durumu değişmeyecek, sıcaklık 19 derece ölçülecek.

30 MART PERŞEMBE

İSTANBUL: PARÇALI ÇOK BULUTLU 10/4

ANKARA: KAR YAĞIŞLI 2/-4

İZMİR: PARÇALI BULUTLU 15/5

31 MART CUMA

İSTANBUL: GÜNEŞLİ VE YAĞMURLU 14/5

ANKARA: PARÇALI ÇOK BULUTLU 6/-5

İZMİR: PARÇALI BULUTLU 19/7

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin