Öğrencilerine ‘cinsel ilişki karşılığında yüksek not’ sözü veren akademisyene iki yıl hapis

Öğrencilerine ‘cinsel ilişki karşılığında yüksek not’ sözü veren bir akademisyen, iki yıl hapis cezasına mahkum edildi. Akademisyen hakkında, cinsiyet ayrımcılığı yapmak, kadınlara karşı şiddet uygulamak ve ahlaka aykırı davrandıkları gerekçesiyle dava açılmıştı. Fas'ta yaşanan olay dünya basınında genişçe yer aldı.

Google Haberlere Abone ol
Öğrencilerine ‘cinsel ilişki karşılığında yüksek not’ sözü veren akademisyene iki yıl hapis

Settat kentindeki Hassan I Üniversitesi’nde görev yapan bir grup akademisyen hakkında, cinsiyet ayrımcılığı yapmak, kadınlara karşı şiddet uygulamak ve ahlaka aykırı davrandıkları gerekçesiyle dava açılmıştı.

Ülkedeki yüksek eğitim kurumlarında yaşanan skandalların sonuncusu, geçen yıl eylül ayında öğretim üyeleri ve öğrenciler arasındaki mesajlaşmalar sosyal medyaya sızdırılınca ortaya çıkmıştı. Yaşananlar kamuoyunu tepkisini çekmiş ancak ‘sürpriz olmamıştı.’

DAVA SES GETİRDİ
Bu tür şeylerin nadiren mahkemeye taşındığı, çoğunun üstünün kapandığı Fas’ta, bu akademisyenlerin yargılanması ses getirmiş, davanın farklı bir önemi olmuştu.

'İLK KEZ ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI'
Bunlardan biri olan, ekonomi derslerine giren akademisyenin aldığı cezayla, ülkedeki üniversitelerde yaşanan tacizlerle mücadele ve önleme konusunda ilk kez önemli bir adım atıldığı belirtildi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin