O ülke ihracatı en çok Türkiye'ye yapıyor: Ama bilin bakalım ne ihraç ediyor? Duyanlar çok şaşıracak.

Son 3 yılda yüzde 36 artışla rekor ihracatını test ederek Türkiye'ye yapan Venezuela'nın resmi verilere göre Güney Amerika ülkesinin en önemli ithalatçısı konumunda. Venezuela’nın geçen yıl Türkiye’ye yaptığı ihracatta ürünlerin başında 596 milyon dolara yaklaşan demir ve çelik başlığı altındaki hurda geliyor.

Google Haberlere Abone ol
O ülke ihracatı en çok Türkiye'ye yapıyor: Ama bilin bakalım ne ihraç ediyor? Duyanlar çok şaşıracak.

2019 yılında yalnız 19,8 milyon dolar olan Venezuela’nın Türkiye’ye ihracatı, son üç yılda yaklaşık 36 katına çıktı.

Geçen yıl Venezuela’dan 713 milyon doların üzerinde ithalat yapan Türkiye, resmi verilere göre Güney Amerika ülkesinin en önemli ithalatçısı konumunda.

VOA'dan Mustafa Özdemir'in haberine göre petrol ve altın ticaretine uygulanan yaptırımlardan dolayı uluslararası ticaretteki tüm kalemlerin resmi raporlara yansımadığı Venezuela’da, resmi verilere göre geçen yıl toplam 1,314 milyar dolar olarak açıklanan (geleneksel olmayan) ihracatın yüzde 55’i Türkiye’ye yapıldı.

HURDA BİRİNCİ SIRADA

Venezuela’nın geçen yıl Türkiye’ye yaptığı ihracatta ürünlerin başında 596 milyon dolara yaklaşan demir ve çelik başlığı altındaki hurda geliyor. Ülkenin temel gelir kaynağı olan petrol ihracatına yaptırım uygulanmasının ardından oluşan nakit sıkıntısını çözmek için kullanıldığı belirtilen hurda, stratejik malzeme olarak kabul ediliyor ve toplanması, taşınması ve ihracatı devlet denetiminde yapılıyor.

Venezuela’nın Türkiye’ye en çok ihraç ettiği diğer ürünlerse yine devlet denetiminde olan alüminyum ve alüminyum eşyalar, organik kimyasal ürünler; mineral yakıt, yağ ve ürünleri yer alıyor.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin