O cinsel hastalık Türkiye'de yeniden yayılıyor! Türkiye'de en çok artış gösteren enfeksiyon

Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan verilere göre dünya genelinde frengi olarak bilinen Sifilis hastalığı vakaları artışa geçti. DSÖ verilerine göre Türkiye'de en büyük artış bakteri, mantar, virüs ve parazit cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yol açıyor. Azaldığı düşünülen frengi dünya genelinde de endişe verici bir hızla tırmanarak tekrar gündeme oturdu.

Google Haberlere Abone ol
O cinsel hastalık Türkiye'de yeniden yayılıyor! Türkiye'de en çok artış gösteren enfeksiyon

Cinsel yolla bulaşan en eski hastalıklardan biri olarak bilinen Sifilis ya da halk arasında bilinen ismiyle frengi dünya genelinde endişe verici bir hızla artmaya başladı. Türkiye'deki vaka sayılarında da artış görüldüğü açıklandı.

Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) tarafından son yapılan açıklamaya göre salgın yavaşlama belirtisi göstermiyor. CDC hastalıktaki bu ani artışa neden olan bazı "endişe verici" yeni eğilimlere işaret ediyor.  Konjenital (doğuştan) sifilis, annenin enfeksiyonu hamilelik sırasında genellikle partnerinden kaptıktan sonra çocuğuna geçirmesi durumuna deniyor. Hastalık ölü doğumlara, bebek ölümlerine ve yaşam boyu süren sağlık sorunlarına neden olabiliyor. ABD'de 2020-21 yılları arasında bu vakalar yüzde 32 oranında keskin bir şekilde arttı.

O cinsel hastalık Türkiye'de yeniden yayılıyor! Türkiye'de en çok artış gösteren enfeksiyon

BBC Türkçe'de yer alan habere göre dünya genelinde görülen vakaların artışı birçok sağlık uzmanını da şaşırttı. CDC'nin cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeden sorumlu yetkilisi Leandro Mena, "15-20 yıl önce frengiyi ortadan kaldırmanın eşiğinde olduğumuzu düşünüyorduk" diyor. Frengi oranlarını "son 20 yıldır görmediğimiz oranlar" diye nitelendiriyor.

KÜRESEL ÇAPTA DA ARTIŞ VAR

Bu sadece ABD'ye özgü değil. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre 2020 yılında küresel çapta 7,1 milyon yeni frengi vakası görüldü. İngiltere'de 2022 yılında frengi vakaları 1948'den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. CYBE alanındaki çalışmalarıyla bilinen STI Vakfı verilerine göre 2020-21 yılları arasında yüzde 8,4 arttı. Vakalardaki artış, ön saflarda hizmet veren sağlık çalışanlarının aşina olduğu bir durum.

TÜRKİYE'DE DE ARTIŞ VAR

Türkiye'de en büyük artış sifiliste Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre 30’dan fazla bakteri, mantar, virüs ve parazit cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yol açıyor. WHO'nun 2020 tahminlerine göre, her yıl 374 milyon yeni vakada tedavi edilebilir dört enfeksiyondan birine (klamidya, gonora, sifilis, trikomoniyaz) rastlanıyor.

Bunların 129 milyonu klamidya, 82 milyonu gonore, 7.1 milyonu sifilis ve 156 milyonu trikomoniyaz. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de bu enfeksiyonlar arasında en fazla sifilise rastlanıyor. Sifilis vakaları 2012'den bu yana hızlı artış gösterdi. 2012'de 281'e kadar düşen vaka sayısı 2022'de 3533'e yükseldi. 2022'de CYBE'ler arasında 133 gonore, 31 klamidya, 2971 HIV-AIDS vakası kayda geçti. 

 

 

 

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin