Neden kilo veremiyorum diye düşünenler: Ortaya çıktı! Meğer sebebi buymuş. Vücudunuzda bu eksikse kilo veremiyormuşsunuz

Kilo vermek istiyorsunuz ama diyetin tüm kurallarına uysanız bile kilo veremiyor musunuz? Kilo verememenin nedeni ortaya çıktı. Uzmanından kritik açıklama geldi. Meğer sebebi buymuş....

Google Haberlere Abone ol
Neden kilo veremiyorum diye düşünenler: Ortaya çıktı! Meğer sebebi buymuş. Vücudunuzda bu eksikse kilo veremiyormuşsunuz

Diyet disiplin ister. Sağlıklı bir diyete uyduğunuz takdirde sonuç yüzünüzü güldürür. Ancak bazen de sonuç istediğiniz gibi olmayabilir. Bu nedenle diyetinizin sizin için doğru bir diyet olup olmadığını düşünün. “Az yiyorum ama bir türlü kilo veremiyorum” diyorsanız tartılara küsebilirsiniz. Bu çaresizliğe düşmeyin. İşte kilo veremenizin nedeni...

Diyetisyen İrem Şerolar, ağırlık kaybının en doğru ve sağlıklı yolunun kişinin yaşam şekline uygun karbonhidrat, yağ ve protein içeriği planlanmış, kısıtlamayan ve sizi yoksun hissettirmeyen bir beslenme programı olduğunu söyledi. 

 BİLİNÇSİZ DİYETLE KAS KAYBI YAŞANABİLİR

İnsanların hızlı kilo kaybı için vücutlarına çoğu zaman bilinçsizce zarar verebildiğine dikkat çeken Diyetisyen Şerolar, “En çok yaz dönemi geldiğinde aşırı kısıtlı kalori içeren tek tip beslenmeler denendiği görülmektedir. Diyetisyen danışmanlığı olmadan sağlıklı besinlerin, özellikle sağlıklı lif ve yağ grubunun diyetten çıkarılması kişilerin bağırsak hareketlerini yavaşlatıp bağışıklıkların düşmesine neden olabilir, hatta kas kaybı bile yaşatabilir” uyarısında bulundu.

 AÇLIK HİSSEDİLMEYECEK BİR PROGRAM UYGULANMALI

 Dyt. Şerolar, sağlıklı kilo kaybı formülünü ise şu şekilde anlattı:

 “Kişiler en doğru kilo kaybı için kaliteli karbonhidratlardan (tam buğday, un veya ekmeği, yulaf, bulgur, karabuğday gibi), sağlıklı pişen protein grubundan (ızgara, haşlama, fırın vb.) ve sağlıklı yağ grubundan (zeytinyağı, çiğ kuruyemişler, zeytin, avokado vb.) oluşan, o anki ağırlıklarına göre kalorisi planlanmış kısıtlı değil, zengin açlık hissetmedikleri bir program uygulamalıdırlar. Buna ek olarak günlük olarak hareketin/ egzersizin arttırılması hem kas korunumu için hem de kilo kaybı için en güzel destek olacaktır.”

 Metabolizma hızının kişinin günlük hareketine, yaptığı spora, yaşına, genetik yatkınlıklarına, sahip olduğu hastalıklara kullandığı ilaç ve takviyelere göre değiştiğini vurgulayan Dyt. Şerolar, bu konunun her birey için ayrı konuşulması gerektiğini işaret etti.

 TİROİT HASTALIĞI VE DÜŞÜK ŞEKER KİLO VERMEYİ ÖNLEYEBİLİR

 “Kilo kaybımı bir türlü hızlandıramıyorum” diyenlerin öncelikle bir iç hastalıkları hekimine giderek detaylı kan tahlili değerlendirmesi yaptırmalarını öneren Dyt. Şerolar, “Tiroitler, tiroit antijenleri, kan şekeri regülasyonu, insülin direnci, düşük şeker (hipoglisemi) gibi hastalıklara sahip olabilirsiniz. Sonrasında kan değerlerinizdeki vitamin ve mineral değerlerine baktırmak, düşük olanlara göre beslenmenizi planlayıp gerekli takviyelere başlamanız metabolizma hızınıza en güzel destekçiler olacaktır” diye konuştu.

 Dyt. Şerolar, sağlıklı kilo vermeyi engelleyen diğer durumları ise şöyle sıraladı:

 “Kandaki düşük D vitamini, B12 seviyeleri.

 Demir eksikliği anemisi.

 Sedanter ve hareketsiz yaşam ( oturarak çalışma- araç kullanma).

 Kortizol kullanımı.

 Düzensiz uyku.

 Stres.

 Sürekli tartıya çıkmak.

 Sık seyahat yapmak, düzen kuramama durumu.

Yüksek şeker tüketimi.

Alkol kullanımı.”

METABOLİZMAYI HIZLANDIRACAK ÖNERİLER

Dyt. Şerolar, bunun dışında sağlık sorunu olmayan kişilere metabolizmalarını hızlandırabilmeleri için şu önerilerde bulundu:

 “Metabolizmanızın çalışma hızını vücut kas kütlesiyle direkt olarak bağdaştıran birçok çalışma yapılmıştır. Düzenli spor ve egzersiz yapıp kas kütlesini artırmak, vücutta yağ yakımını tetiklediğini, kan akışını düzenlediğini ve toksinlerin atımına yardımcı olarak metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Besinlerle metabolizmayı hızlandırmak maalesef imkânsızdır. Bu yüzden rivayetlere inanmayın. Ancak sağlıklı beslenmek vücuttaki antioksidan mekanizmayı canlı tutacak, basit karbonhidrat tüketmemek metabolizmanızın yavaşlamasını önleyecek bu da dolaylı olarak metabolizmanızın daha hızlı olmasını sağlayacaktır.”

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin