Nazım Hikmet'in hiç yayımlanmayan beş şiiri bulundu

Yapı Kredi Yayınları editörleri TÜSTAV Komintern Arşivi’ndeki çalışmaları esnasında dünyaca ünlü usta şair Nazım Hikmet’in daha önce yayımlanmamış şiirlerine ulaştı.

Google Haberlere Abone ol
Nazım Hikmet'in hiç yayımlanmayan beş şiiri bulundu

Yapı Kredi Yayınları'nın yayımladığı kitap-lık dergisinin 210. sayısının dosya konusu Nazım Hikmet’in bilinmeyen şiirleri oldu.

Yapı Kredi Yayınları editörlerinin TÜSTAV Komintern Arşivi’nde yaptıkları çalışmaları esnasında bulunan Hikmet’in “İstanbul’da 1 Mayıs”, “Beyanname”, “Gecenin Penceresinde”, “İtiraf” ve “Hayatımız Yirmi İki Kelimede” adlı beş şiirini ilk kez yayımlayan dergide, şairin editörü Banu İşlet’in sunuş yazısı da yer alıyor.

Komünist Enternasyonal – Komintern ve onun milli şubelerinin, bu arada Türkiye Komünist Partisi’nin 1919-1943 arası dönemine ilişkin belgeler 1991 yılında Rusya Devlet Siyasi ve Sosyal Tarih Arşivi'nin (RGASPİ) tasnifiyle birlikte kullanıma açılmıştı. Kuruluş aşamasındaki Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı, Amsterdam’da kurulu Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü’nün de katkılarıyla, burada bulunan Türkiye’ye ilişkin belgelerin mikrofilmlerini aldı. 1999’da dijital ortama aktarılan bu belgeler TÜSTAV Komintern Arşivi olarak Türkiye’de araştırmacılara sunuldu.

Yapı Kredi Yayınları editörleri TÜSTAV Komintern Arşivi’ndeki çalışmaları esnasında Nâzım Hikmet’in daha önce yayımlanmamış şiirlerine ulaştılar. Bu şiirler, Hikmet’e ait olmayan bir el yazısıyla (eski yazıyla) yazılmış sayfalar şeklinde, 1925 tarihli belgelerin arasında bulundu. Aynı el yazısıyla yazılan beş şiir, aynı defterden koparılmış kareli sayfalara yazılıydı. Sayfalar 1’den 6’ya kadar, sıralı olarak numaralandırılan şiirlerden son sayfada bulunan şiir dışındaki diğer dört şiir daha önce yayımlanmamış. Bu şiirler sırasıyla “İstanbul’da 1 Mayıs”, “Beyanname”, “Gecenin Penceresinde” ve “İtiraf”. Son sayfada yer alan “Hayatımız Yirmi İki Kelimede” adlı şiir ise, Nâzım Hikmet’in Bütün Şiirleri’nde “Biz-Hayatımız-Yaptığımız İş” ismiyle yer alan şiirin son dizelerini oluşturuyor.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin